• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.79)
Yazar trevanian
şibumi - trevanian
rus bir anne, alman bir babanın çocuğu olan nicholai hel kağıtla bile adam öldürme yeteneğine sahip, son derece komplike ve inanılmaz derecede güçlü bir insandır. japonyada bir bilgeden go oyunu öğrenir. bir çok dili kendi anadili gibi bilir. hisleri o kadar kuvvetlidir ki fotoğrafı bile çekilemez.
bir çok düşmanı olan hel en sonunda emekli olur ve şatosuna çekilir. zamanını mağaracılıkla ve bahçesinde geçirirken istemeden de olsa bir dostuna borçlu olduğu için bir olaya karışır. bu olay onun hayatını derinden etkiler. kontrolünü kaybeder. artık hiçbir şey eskisi gibi olamayacaktır.
  1. ''ben çok seyahat ettim,dünyayı avucumun içinde çevirdim ve bir şeyi iyi anladım.insanı en mutlu eden şey, ihtiyaçları ile varlıkları arasında bir denge bulunmasıdır.bütün sorun,bu dengenin nasıl sağlanacağı.insan bunu belki varlıklarını çoğaltıp ihtiyaçlarının düzeyine çıkartarak sağlayabilir ama bu budalalık olur.bunu yapmak arada birsürü doğa dışı sey yapmayı gerektirir,pazarlık etmek gibi, çalışmak gibi,çabalamak gibi. öyleyse? öyleyse akıllı bir adam dengeyi ihtiyaçlarını azaltarak, yani onları varlıkların düzeyine indirerek sağlar. bunu yapmanında en iyi yolu bedava olan şeylerin değerini bilmektir.dağların, kahkahanın, şiirin, bir dostun verdiği şarabın,yaşlı ve şişman kadınların... bakın bana ! ben elimdekilerle cok mutlu olmayı bilen biriyim. bütün mesele elimdekileri yeteri kadar çoğaltmak..

mesaj gönder