1. sebebi kadınlardır.

    türkiye de en az erkeklerden şiddet gören kadınlar kadar hemcinslerinden şiddet gören kadın var. aile ortamında iş ortamında okulda sokakta her yerde, bazen açıktan bazen gizli.

    ne kadar klişe olsa da kadınlara şiddet uygulayan erkekleri yine o kadınlar yetiştiriyor. bir süre önce ortalarda dolaşan bir video vardı küçük bir oğlan çocuğu ablasını erkek arkadaşıyla gördüğü için küfredip kızı hırpalamaya çalışıyordu. anneleri de bunu da kameraya alıyor kahkahalar eşliğinde ve çocuğu gaza getirerek. burada hem annesinden hem kardeşinden şiddet gören bir kadın, ve ilerde annesine, karısına, kızına, sevgilisine şiddet göstersin diye teşvik edilen bir oğlan çocuğu var.

    erkek çocuğu yaramaz olur vurup kırar kavga eder normaldir diyerek büyütürseniz konuşarak anlaşmayı öğrenmez. erkek çocuğunun yanında sürekli kızınızı edepli olması konusunda uyarırsanız erkek çocuğu bunu kendisine hak görür. sen abisin sen erkeksin kardeşini koru kardeşine sahip çık derseniz kadınları kendi eşyasıymış gibi görür. çocuğa bunları gösteren öğreten büyük oranda annesidir. kadına şiddeti azaltmak için önce anneleri eğitmelisiniz.

    kadın kendine şiddet uygulanmasına izin veriyorsa, kocamdır yapar diyorsa, kendi ayaklarım üzerinde duramam idare ediyorum diyorsa, çocuklar büyüsün diye bekliyorsa suçlu yine kadındır.

    ben 25 yaşındayım bugüne kadar babam bırakın tokat atmayı sesini bile yükseltmemiştir bana, ama sevgilimden tokat yedim üzerine etmediği hakaret kalmadı ve annesi bana seni kızım gibi görüyorum kötülüğünü istemem hata yapmış ama farkında tekrar konuşun dedi. bu olayı kızı yaşasa da aynı tepkiyi verirdi biliyorum, eğer onun başına böyle bir olay gelirse size değil bana gelsin ben ona destek olurum dedim sadece. annesine göre bir ilişkinin bitmesi şiddet görmekten daha kötü çünkü. bu durum ona has değil bu ülkede eğitim durumu farketmeksizin kadınların büyük çoğunluğu böyle düşünüyor.

mesaj gönder