• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (5.00)
the notebook - nick cassavetes
the notebook, nick cassavetes'in yönetmenliğini yaptığı, nicholas sparks'ın aynı isimli romanından uyarlanan, 2004 yılında çekilen romantik filmdir. filmin başrol oyuncuları ryan gosling ve rachel mcadams, 1940'ların başlarında yaşayan, birbirine çok aşık bir çifti canlandırıyor.

yaşlılar için yapılmış bir bakımevinde yaşayan ve çevresindekiler tarafından 'duke' diye çağırılan ihtiyar adam sararmış defterinde yazılı olan bir aşk hikayesini okumaya başlar. hikaye 1940 yılında başlar. güney carolina'da yer alan seabrook adası'na allie hamilton isimli 17 yaşında bir genç kız gelir. ailesiyle birlikte tatile gelen allie, burada yaşayan noah isimli bir gençle yakınlaşmaya başlar. aralarındaki sınıfsal ve ekonomik farklılıklara rağmen birbirlerine duydukları hissi engellemez, doyasıya yaşamaya başlarlar. ancak onları bekleyen ayrılık 2. dünya savaşı'nın kızışmasıyla birlikte gelmek üzeredir.
ryan gosling ve rachel mcadams gibi son dönemin yetenekli oyuncularını başrolünde izlediğimiz film savaş ve dramı bir araya getiren filmlerden.
  1. içimdeki sıkıntının arttığı ve bir şekilde ağlayarak kendimi rahatlatmak için sebep aradığım bir gece "ağlamaktan gözlerim kanadı çok duygusal bir fiiiilllmmm!" yorumlarına kanarak izleme gafletinde bulunduğum bir film. zor ağlayabildiğim için ciddi ciddi duygusal bir film olmalı. zorlama sıkıcı bir dram veya saçma sapan romantizm algısı sinirimi bozuyor. mesela kasımda aşk başkadır filminin özeti benim için; "madem kanserim ve ölüyorum neden etrafımdaki çirkin erkeklerle sevişip sevaba girmiyorum!" diyen bir kadının bu süreçte şans eseri yakışıklı bir erkekle tanışıp onunla da defalarca sevişerek mutlu bir sürtük olarak ölmesini konu alıyor.

    bu filmse yurdumuzdaki apaçilerin batılı versiyonu olan bir dallamanın bir zengin kızını ayartmak için şekilden şekile girdiği iğrenç bir yapım.

    "senin romantizm anlayışın ne arkadaşım? ruh hastası mısın amk yerinde?" diye soracak olursanız cevabım rocky 1 ve rocky 2 olur. rocky ile adrian arasındaki o romantik o gerçekçi duygusallığı hiç bir filmde bulamadım. yıllardır dönem dönem tekrar tekrar izlerim o iki filmi. aşk ve romantizm bu tarz filmlerdeki gibi yavşak yavşak triplerle birinin aklına girip bir anlık macera tutkusunun gazıyla yaşanan bir şey değildir. diyeceklerim bu kadar...

mesaj gönder