• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.95)
fringe
bilimkurgu, drama ve gerilimin iç içe geçtiği yapımda bir özel ajan, bir bilim adamı ve oğlundan oluşan üçlümüz, bir dizi inanılmaz olayla bağlantılı ölümcül bir gizemi çözmeye çalışıyorlar...

tüm yolcuların ve mürettebatının ölmüş olduğu, içinde hiçbir hayat belirtisi bulunmayan bir uçak boston logan havalimanı'na iniş yapar... bu gizemli olayı araştırmak üzere, fbi özel ajanı olivia dunham (torv) görevlendirilir. ancak araştırma esnasında ortağı özel ajan john scott, ölümün kıyısına gelir.

çılgına dönen dunham, umutsuzca ona yardım edecek birilerini aramaya başlar. bu durum, özel ajanımızı günümüzün einstein'ı walter bishop'a (noble) götürür. ancak bishop, 17 yıldan fazla zamandır akıl hastanesindedir ve ona ulaşabilmenin tek yolu da asi oğlu peter'ı yardım etmeye ikna etmekten geçer. özel ajan philip broyles'ın emrindeki üçlümüz, zamanla o ölümcül uçakta yaşananların, çok daha büyük ve şok edici bir gerçeğin sadece ufak bir parçası olduğunu keşfedeceklerdir... (dizilab.com)
 1. bilim-kurgunun tavan yaptığı dizilerden biridir şüphesiz. arkada genel bir konuya bağlı kalınıp her bölüm farklı konuların işlendiği yalnız 5. sezon tek konu 13 bölüm olan dizi. hakkında yazılacak çok fazla şey var, lakin kelime haznem bunları tanımlamak için çok yeterli değil. ama kısaca başyapıt, efsane denilebilir. bilim kurgu manyağı bir insan olarak bende çok ayrı bir yere sahip bu dizi. her karakterini ayrı seviyorum, bazı mantık hataları dahi dizinin mükemmelliğine leke süremiyor. eğer kendinizi kaptırırsanız ciddi ciddi oturup paralel evrenler hakkında düşünmeye sevk edebilir bu dizi, delilik değil tefekkür yaptırıyor, hayal gücünün sınırlarını zorlattırıyor insana.

  !---- spoiler ----!

  hiç unutmuyorum bir bölümde (hangi bölüm hatırlamıyorum) massive dynamic'de çalışan baş bilim adamının zaman kavramını deney tüpüyle anlatması beynimde ampuller çaktırmıştı. ucu açık olan deney tüpünün içi sıvıyla doludur, deney tüpünü aşağıya doğru tutarsanız su akıp gider bu aynı zamanın geleceğe doğru akması gibidir. lakin deney tüpünün açık olan ucunu kapatacak olursanız su hiç bir yere akamaz ve zamana hükmetmiş olursunuz. zamanda yolculuk yapmak da sizin için çocuk oyuncağı olur. zamanda yolculuk yapan ziyaretçilerin mantığını çözmüştü. 3 boyutlu canlılar olarak tek ve iki boyutu komple kontrol edebiliyoruz. 3.cü boyutu da teknolojimiz ve bilimimiz el verdiği ölçüde kontrol edebiliyoruz. lakin daha üst boyutlu canlılar olsaydık eğer mesela 5 boyutlu gibi 4. boyut olan zamana hükmetmek iki boyutlu bir yüzeye hükmetmek gibi olurdu. olay aynen bu. bak gene heyecanlandım.

  !---- spoiler ----!

  ayrıca gönlümün papatyası olivia dunham (bkz: anna torv) 5 sezon boyunca sana aşıktım ben ya.
  evet sinirliyim çünkü papatyamla arama bu ot beyinli amerikan dizi izleyicileri girdi, ellerinde böyle kalite kontrol çizelgesini afallatacak bir bilim-kurgu hem de bilim-kurgu dizisi varken gidip gossip girl izledi zevki fakirler. arkadaşım bu dizi reyting alamadığı için bitti ya, finali yaparken senaristlerin; elimizde daha bir kaç sezonu çıkartacak konu var demesi... kalbim kırıldı sözlük, ne desem bilemiyorum.

  hala izlemeyen varsa, lütfen rica ediyorum.
  hubot

mesaj gönder