1. asgari ücretle çalışan insan sayısı 6,5 milyon (altı buçuk milyon) olmuş, neredeyse ülkede tam zamanlı ücretli çalışanların 34'ü asgari ücretle çalışıyor. aileleriyle birlikte düşünüldüğünde 19-20 milyon insanı doğrudan ilgilendiren bir konu.

  işin en dikkat çekici noktası bu kesimi (işçileri) temsil ettiği iddia edilen türk-iş'in 2017 asgari ücret görüşmelerinde daha en baştan 1600 tl. asgari ücreti kabul ettiğini açıklaması.
  daha da ilginç olan bu kabulu gösteren türk-iş'in (27 ekim 2016 tarihinde) yaptığı açıklama ile dört kişilik bir ailenin açlık sınırının 1405 tl., yoksulluk sınırının ise 4568 tl. olduğunu duyurması. türk-iş in açıklaması

  elbette asgari ücret çok daha yüksek belirlenebilir, ancak bunun enflasyona etkisi yüzünden (bir çok şeyin fiyatı hemen artacağı için) aslında düşük gelir seviyesinde yaşayanların alım gücü adına değişen hiç bir şey olmaz.

  bu ülkede siyasiler her zaman kolay yolu seçtiler, ileriye dönük hiç bir vizyon, yatırım planlaması ortaya koymadan, sadece günü kurtarma (tabi günü kurtarırken yandaşlarını ihya etme) yoluna gittiler.
  değişen hiç bir şey yok.
  siyasilerin bu bakışın üzerine, gerçek anlamda işlevsel halini kazanamamış sivil toplum kuruluşlarını,sadece kısa günün karı zihniyetiyle hareket eden, iki üç arapça kelime kullanan evladır diyen, hesap sorma hakkının var olduğunun bile bilincinde olmayan, kendi apartman yönetimine girmekten bile imtina eden vatandaşı da eklediniz mi. oooh tam da istenen kıvam oluşuyor.

  ülkenin hal-i pür melali budur efendim.

  ortada duran gerçekler geriye söz bırakmıyor.

mesaj gönder