1. 17 yıllık ekşi sözlüğe göre birçok açıdan daha iyi hazırlanmış bir sitemiz var. özellikle kişiselleştirme konusunda benzeri olmayan bir sisteme sahibiz. kapsamı çok geniş bulan ayarlardan takip etmeyeceği kanalları engeller sol frame'i optimize etmiş olur. kanal barını da takip etmek istediklerini getirir düzenleme yapabilir. bunlar onca yıllık sitelerde olmayan özellikler. birçok konuda muadillerimize göre fazlamız var, eksiğimiz yok.

  sitenin moderasyonu da 2 yıldır tutarlı ve düzgün biçimde işliyor. çok ciddi sorunlarla karşılaşmadık. karşılaştıklarımızı çözdük ve devam ediyoruz. mod akışında hangi moderatörlerin hangi işleri yaptığı takip edilebiliyor. sitede aktif yazmayanların modersyon yüzünden yazmadığı düşüncesi dayanaksız. (bkz: konjonktürel dalgalanma)

  yazılım konusu moderasyonun alanı değil, @compterguy bu işi üstlendi. iş yapmasının önünde hiçbir engel yok, hatta checklistleri de hazırlayıp sunuyoruz. yapmıyorsa zorla yaptıracak durumumuz yok, maaş ödemiyoruz kimseye. yine de yazılım ve tasarım anlamında türkiye'nin en iyilerinden biriyiz. daha fazlası olsa güzel olur, olmasa da olur.

  bence formattan önce değişmesi gereken köhne zihniyetler var. koca koca adamlar milletin sevgilisinin dedikodusunu yapmaktan ar duymalı mesela. @kikk dizi kanalını 2 yıldır güncel tutuyor, @yeni1hayat elinden geldiğince destek oluyor, @lakoti @antagonist fırsat buldukça bakıyorlar. en çok moderasyon işlemini @ruhsuzkozmonot yapıyor. sitenin ilk üyeleri arasından deneye deneye mod ekibi belirledik. işini düzgün yapanlar ve yapmaya devam etmek isteyenler kaldı devam etti. ruhsuzkozmonot zaten sitenin kuruluşunda da rol almış, aktif olarak fikir sunmuş moderasyon görevini benimle birlikte üstlenmiş 2 yıldır tutarlı ve dengeli bir şekilde işini yapmıştır. @kikk de aynı şekilde mesela kuruluştan beri dizi kanalının düzenlemesine devam etti. @lakoti @sde de aynı şekilde.

  cinsiyetçi başlıkların düzenlenmesi mantıksal bir işlemdir. aynı düşünceyle tüm başlıkların erkek kadın erkek çocuğu kız çocuğu yaşlı erkek şöyle kadın böyle erkek gibi sonsuz bir sıfat döngüsüne girmesiyle ilgili. başlıklarda yargı ve sıfat konusu mümkün mertebe minimize ediliyor. çünkü bu yargı ve yorumları yazmak için yorum alanı var. başlıkta cinsiyet, sıfat, yorum ya da yargı belirtmenin sonucu ekşi sözlük sol frame'inde görülmektedir. yazdığınız bir yorum kural ihlali mi içerdi, güncelleyip geri göndermek neden zor geliyor mesela hiç anlamadım bunu. başlıkla ilgili bir tanım yapmamışsın, başlık altında mesajlaşma yapmışsın, moderatör silmiş. bir iki oynama yap geri gönder nedir yani, uydur kurala, silinmesin.

  kişilerin yaptıkları işi bir kenara bırakıp çirkince şunun hanımı demek ciddi sorun. çıkar dersiniz ki sürekli hatalı işlem yapıyor ya da hiçbir işlem yapmıyor hala neden moderasyon ekibinde yer alıyor. o zaman haklı olabilirsiniz. ama işini iyi yapan birine şunun hanımı, bunun manitası diye saldırmak ahlaki çöküntü göstergesidir. bir değil beş değil aynı lafı çevirip duruyorsunuz ayıptır.

  ben yaptığım her işi sevgilimle, ailemle, arkadaşlarımla paylaşırım, destek vermek istiyorlarsa kabul ederim. birilerinin ahlakı sevdikleriyle iş yapmayı etik bulmuyorsa benim sorunum değil. işini iyi yaptığı sürece annemi de ekibime alırım, halamınoğlunu da. ne zaman ki işi yapmaz, yapamaz, keyfi davranır, duygusal davranır o zaman önlem alırım. buranın moderasyonu için giriş sınavı yapılmadı ilk üyelerden gönüllü olanlara yetkiler dağıtıldı ki bunlardan biri de benim, birisi de ruhsuzkozmonot.

  ayrıca şuna da varım, kurun ekibinizi, nasıl bir moderasyon anlayışı uygulayacağınızı, kurallarınızı ilan edin konuşulsun tartışılsın. ben sitenin mevcut moderasyonunda ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum, yaptığımız işin tutarlılığına ve dengesine güveniyorum. eğer gerçekten değişime ihtiyaç varsa, biz bu işi beceremiyorsak, siteyi daha ileri taşıyabilecek yetenek varsa fikirler beyan edilsin, gerekirse oylama yapılsın, mantıklı bulunur desteklenirse moderasyonu devredelim.

  edit: reklam konusundan bahsetmemişim. sitenin reklama ihtiyacı yok, gerekli mesaj sözlük kullanıcıların zihnine yerleştirildi. herhangi bir sitenin en iyi alternatifi burasıdır, en iyiyi arayanlar gelir, fazlası zarar.
  abi

mesaj gönder