• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.33)
sürü - zeki ökten
hayatları ve geçimleri hayvanlar ve hayvancılık üzerine kurulu aşiretin reisi hamo’nun (tuncel kurtiz) oğlu şivan (tarık akan) düşman aşiretin kızı berivan (melike demirağ) ile evlidir. hayvancılığın eskisi gibi para getirmemesi yüzünden durumu bozulan hamo, oğlunun aşiretten ayrılmak istemesiyle çılgına döner. hamo ve oğulları, adamlarıyla birlikte son sürüyü ankara’da satmak için trenle yola çıkarlar
  1. yılmaz güney bu filmi cezaevinde yazmıştır. filmin müziklerini ise zülfi livaneli yapmıştır.
    öyle bir filmdir ki tuncel kurtiz'i izlerken büyülenebilirsiniz. zira filmin son sahnesinde ankara kızılay'da kamera bir yere gizlenmiştir. ortada ne set vardır ne de ekip tuncel kurtiz uzaktan kadraja girer ve oynamaya başlar. o kadar gerçekçidir ki insanlar şaşırıp kalır zaten amaçta budur o sahneyi tekrar bu açıdan izlerseniz dediğimi daha iyi anlarsınız.

    ayrıca binbir türlü zorluklarla çekilmiş bir filmdir. set işçileri parasını alamadıkları için grev yapmışlardır. lakin işin garibi set işçilerine bu grev hakkını, sendikayı tanıtan anlatan tarık akan'dır. yine kendisi işçileri ikna edip zorla filmi bitirmiştir.

    hala izlemedi iseniz bu hafta bu filme 2 saatinizi ayırın eminim pişman olmayacaksınız.

mesaj gönder