• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.75)
yüzyıllık yalnızlık - gabriel garcia marquez
"yüzyıllık yalnızlık'ı yazmaya başladığımda, çocukluğumda beni etkilemiş olan her şeyi edebiyat aracılığıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. çok kasvetli kocaman bir evde, toprak yiyen bir kız kardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında ayrım gözetmeyen, adları bir örnek bir yığın hısım akraba arasında geçen çocukluk günlerimi sanatsal bir dille ardımda bırakmaktı amacım. yüzyıllık yalnızlık'ı iki yıldan daha kısa bir sürede yazdım, ama yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı. büyükannem, en acımasız şeyleri, kılını bile kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü olağan şeylermiş gibi anlatırdı bana. anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve imgelerindeki zenginlik olduğunu kavradım. yüzyıllık yalnızlık'ı büyükannemin işte bu yöntemini kullanarak yazdım. bu romanı dikkat ve keyifle okuyan, hiç şaşırmayan sıradan insanlar tanıdım. şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan bir şey anlatmamıştım, kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız."
(tanıtım bülteninden)
 1. sonunu zor getirdiğim kitaplardan biriydi. yanınıza a3 boyutunda bir kağıt ve kalem almadan okumaya başlamayın derim. ya da internette soy ağacının görselini indirin daha güzel. hafızama yeterince güvenmeme rağmen sülaledeki aureliona ve arcadio bolluğundan dolayı bir süre sonra beynim yanmaya başladı resmen.

  bir ahmet ümit kitabında 20 tane hasan 20 tane hüseyin olduğunu düşünsenize bi. ilmik ilmik işlenerek kurgulanan romanın son sayfasında katilin kim olduğu açığa çıkıyor:

  - ..ve bu sebeple katilin hüseyin olduğu anlaşılıyordu.
  + hangi hüseyin olm ?
  - hasan'ın oğlu hüseyin'in torunu hasan'dan olma hüseyin. 18nci hüseyin.
  + vay bubaan kemiğine.

mesaj gönder