• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar PArker bilal
kahire'de kayıp - parker bilal
yedi yıl önce sudan'daki islamcı darbeden kaçıp kahire'ye yerleşen eski polis memuru makana'ya, mısır'ın en önemli simalarından güçlü ve zengin saad hanefi, iş teklif eder: makana'dan, aniden sırra kadem basan adil romario'yu bulmasını ister. geçmişin kâbuslarından kurtulamayan, nil'deki derme çatma bir teknede yaşayan eski polis memuru bu cömert teklifi ister istemez kabul edecektir.

şaibeli bir geçmişi olan, serveti de tehlikeye düşen saad hanefi'nin sahip olduğu futbol takımının en değerli yıldızı adil romario'nun ortadan kaybolması ise, hem hanefi'nin imparatorluğunu hem de bütün ülkeyi tehdit etmektedir. en üst düzeydeki kişilerle yakınlığı olan büyük iş adamının bu denli önemli bir soruşturma için neden makana'yı tuttuğu ise bir muammadır.

piramitlerin gölgesindeki kahire'de adil romario'nun izini sürerken aşırı islamcılar, rus mafyası ve kayıp kızını arayan bir kadından oluşan karanlık bir yeraltı dünyasına dalan makana, sudanlı ünlü yazar jamal mahjoub'un parker bilal mahlasıyla yazdığı polisiye dizinin baş kahramanı. bu ilginç dizi, batılı yazarların polisiyelerine alışık okura farklı bir keyif sunacak ve onu doğunun gizemli dünyasında dolaştıracak. (arka kapak)
 1. Kitap pek çok yönden, okuduğum bir çok polisiyeden iyi. Türün takipçilerinin de bildiği gibi, polisiye romanlar çoğu kez edebi açıdan zayıf olurlar. Sayfalarca karakter tahlilleri, karşılıklı çıkarımlar, aforizmalar, tasvirler pek bulunmaz. Hatta alıntı yapacak tek bir cümle bile bulamazsınız kimi zaman. Çünkü o romanın işi önce aksiyondur ve okur bu durumdan şikâyetçi değildir. Öte yandan polisiyeye edebiyat bulaştırmak da her babayiğidin de harcı değildir. Yapacağım, edebi derinliği olan bir polisiye yazacağım derken, ismi lazım değil ünlü bir Türk polisiye yazarı gibi kendinizi fırında lüfer tarifi verirken, Rum meyhanelerinde meze kültürü geyiği yaparken bulabilirsiniz. Ama neyse ki Kahire'de Kayıp öyle değil. Ilgın'ın ellerinde gördüğünüz bu kitap, sadece bir iki yerde dozunu kaçırsa da, genel olarak polisiye ve edebiyatın sihirli bir iksir gibi tam tadında harmanlandığı bir kitap olmuş.

  Polisiye ve edebiyatın güzelliği bir yana, alt metinde bize çok tanıdık gelen ve inşallah başımıza gelmez dediğim, bugünlerimize bolca gönderme içeren, ders niteliğinde anlatımlar var. Keşke bu kitabı daha çok insan okusa da Makana'nın başına gelenlerden ders çıkarsa diyorum. http://www.umutcalisan.com/2017/02/kahirede-kayp-parker-bilal.html

  -Demokrasi aşk gibi, mutlu olmamız ve yerimizden kımıldamamamız için uydurulmuş bir yalan.
  -Bazıları aynı şeyi din için de söyleyebilir.
  vega

mesaj gönder