1. türk ordusunda yapılmış bir değişikliktir. türk ordusu. laiklik demek sadece başörtüsü demek mi? tamam başörtüsü olsun ancak türk milletine laikliği "orduda başörtüsü olamaz", "kamuda başörtüsü olamaz" diye anlatamazsın. o gömlek o bedene uymaz. senelerdir en tiksindiğim şey bu: laiklik var başörtüsü olmaz. ya bi' gidin işinize.

  akp bunun siyasi ekmeğini yer mi? yer. ancak ekmek yedirecek ortam koyarsan akıllı siyasetçiler her zaman yer o ekmeği.

  attila ilhan bir kitabında anlatıyordu. kitap yanımda yok, olsa kelimesi kelimesine yazardım da aklımda kalan kısmı anlatayım: "türkiye'ye geldiğim dönemdi. çok ünlü bir sanatçımız(adını veriyordu da hatırlamıyorum), yolda başörtülü birini gördüğünde deli olduğunu, tahammül edemediğini söylemişti. fransa'da ise insanlar sokakta rahibe elbiseleriyle bile geziyordu. yine menderes döneminde devlet radyosundan mevlit okutulup okutulamayacağı tartışılıyordu ama fransa'da her türlü yayın yapılıyor devlet radyosunda." diye anlatıyordu attila ilhan. bu minvalde şeylerdi. sonra bu başörtüsü takıntılı ablayı laikliği anlamayan birisi olarak nitelendiriyordu. kendisine ziyadesiyle katılıyorum.

  bu ülkede senelerdir atatürkçülüğün işini boşaltıp "inönü atatürkçülüğü(yine attila ilhan'ın tanımı. çok hoşuma gitti kullanıyorum kaç senedir)" olarak önümüze koyuyorlar. uğur dündar'lı, müjdat gezen'li chp kafasını eleştirdim en beğenilmeyen yorumum oldu. bu da olacaktır, olsun da. tsk'da başörtüsü var yok derdim değil. götümüzde ayı bağırıyor ülkecek tutup da buna ne sevinirim ne üzülürüm. ancak lütfen atatürk, atatürkçülük, laiklik iyi anlaşılsın. bu ülkenin genine uyacak ve uymayacak şeyler tartışılsın. bu tartışılmadan asla başkalarının atatürk karşıtlığının, cumhuriyet kazanımlarının eleştirilmesinin önüne geçemeyiz. hatta bundan ekmek de yerler.

  üniversitelere ve kamu kurumlarının birçoğuna başörtüsü serbestisi geldi. cumhuriyete hiçbir şey olmadı. tsk'ya geldiğinde de olmayacak.

  - chp, y-chp olunca cumhuriyete halel gelir ama. kılıçdaroğlu'nun, böke'nin olduğu ülkede cumhuriyetin partisi ihanet içindedir demektir.

  - 15 temmuz bu ülkede 23 nisan'dan, 30 ağustos'tan fazla(bunlar neredeyse yok sayılıyor) anıldığı zaman cumhuriyete halel gelebilir demektir.

  - akp, cumhuriyet kazanımlarının haramzadelerini, düşmanlarını kendi çatısı altına aldığı müddetçe cumhuriyet tehlike içinde demektir.

  - emperyalizmin kucağına oturduk menderes döneminde. birkaç kısa dönem dışında bunun asla dışına çıkamadık. işte cumhuriyet tehlikede.

  - ulus fikrinin dibine dinamit kondu. özgürlük, demokrasi gibi sikimsonik kılıflar(değerli şeyler bunlar ama sadece demagoji için kullanıldı) altında "türk" demek bile faşistlik oldu bu ülkede. işte cumhuriyet tehlikede.

  - bağımsız ekonomi yok. işte cumhuriyet altında.

  - inönü atatürkçülüğü bu ülkede "batılılaşmak" ile "batılı olmaya çalışmayı" iç içe sokmuştur. işte buyurun cumhuriyet tehlikede.

  - oktay sinanoğlu'nun bye bye türkçe kitabını okuyun. dilimiz tehdit altında. insanlar türkçeden koşarak kaçıyor, en atatürkçüyüm diyen "çağdaş" kurumlar bile lise düzeyinde dahi yabancı dilde eğitim veriyor. işte cumhuriyetin tehdit altında oluşuna bir örnek daha.

  sayfalarca sürer bunlar. milli olanın, ulusal olanın, bizden olanın sürekli yok olduğu; bize ait olmayanın, zihinlerimizi sömürgeleştirenin, dünyaya açılmakla küreselleşmenin bilinçli şekilde karıştırıldığı bir dönemdeyiz. cumhuriyet de türk milleti de bunun tehdidi altındadır senelerdir.

  ailesi başörtülü olan biriyim. senelerdir asla umurumda olmadı başörtü. yasak olsa dahi ben ablama oku derdim. hatta ilk çukurova diş hekimliğini kazandığında fakülteye başı kapalı almıyorlardı(sene 2010'du). ama yine de gitmişti. gitsin de zaten. başörtüsü goygoyundan tiksiniyorum bu ülkede. bitmedi gitti amk. bunun ne mağdur edebiyatını yaparım ne de savunurum. ancak allah aşkına cumhuriyeti tehdit eden şeyleri birbiriyle karıştırmayın.

  tsk'da başörtüsü serbestisi olduğunu 6 ay bile sürmeden herkes unutacak. ancak tsk'nın içinde bulunduğu durum cumhuriyeti tehdit eden esas sorundur. ergenekon'a, balyoz'a maruz kalan, şerefli atatürkçü subayların uzaklaştırıldığı ordu yaralanmış ordudur. 15 temmuz'a girişen ordu aklını şaşırmış ordudur. askeri okulların kapatıldığı ordu tehlike içindedir.

  harici ve dahili olarak hala ülkecek büyük tehditler karşısındayız. ancak bu asla başörtüsü değildir.

  adetten notu: şu fani hayatımda hayran olduğum tek şey atatürk.
  ae

mesaj gönder