1. ödüller yarın sahibini bulacak. en iyi film adaylarında dört film öne çıkıyordu, ben de o dört filmi izlemekle yetindim. la la land, manchester by the sea, arrival ve moonlight.

  la la land: ödüle en yakın olan iki filmden biri. büyük ihtimalle de o alacak. bunda müziği, dansları, enerjisi, referansları, emma stone'un performansı ve yönetmen etkin olacaktır.

  arrival: bilim-kurgu olması dolayısıyla ödülü alacağını sanmıyorum, çok değil birkaç yıl önce interstaller bu ödülü alamadıysa hiçbir bilim-kurgu filmi oscar'ın yanından bile geçemez. uzaylıları konu alan bence en tutarlı, en mantıklı film. sırf getirdiği bu mantıklı tavırdan ötürü ödülü verseler gıkım çıkmaz. ne bu mantıklı tavır? uzaylılara ait bir dil yaratması ve filmin asıl meselesinin bu dili çözüp geliş amaçlarını öğrenme arzusudur. yine de oscar'a uzanması çok zor.

  moonlight: hayal kırıklığı. belki beklentimin yüksek olması beni filme karşı bu kadar tepkili kıldı, bilmiyorum. ancak filmde abartılacak hiçbir yön bulamıyorum. zenci filmi olması ve eşcinselliği işlemesi hasebiyle handikaplı değerlendirildiğini düşünmekten kendimi alamıyorum. ödül alırsa ciddi ciddi üzüleceğim.

  manchester by the sea: hakiki ve yapaylıktan fersah fersah uzakta bir dram. casey affleck'in oyunculuğu vagusun söylediği gibi şahaneydi. yönetmenin kamera ve çekim tercihleri, oyuncuların doğallıkları, hikayenin bütünselliğini sağlayan flashbackleri, -ki bu flashbackler sayesinde lee'yi yeterli düzeyde analiz edebiliyoruz. hikaye geriye dönüşsüz, doğrusal şekilde aynı sahnelerle işleseydi bu kadar etkileyici olamazdı.- iç acıtan az sayıdaki ama geniş tesirli dramatik anları filmi diğerlerinden bir adım öne taşıyor.

  toparlarsak; genel anlamda geçmişteki oscar adaylarına kıyasla (mesela geçen sene ne filmler adaydı: spotlight, the revenant, mad max...) oldukça zayıf filmlerin yarıştığı bu oscar'da, la la land ve manchester by the sea'den birinin ödülü kapacağını düşünüyorum. ve bu film büyük ihtimalle de la la land olacak ancak gönlüm manchester by the sea'den yana.

  en iyi erkek: casey affleck
  en iyi kadın: emma stone

  en büyük üzüntüm de oscar en iyi film ödüllerinden daha başarılı bulduğum en iyi yabancı film ödüllerini izleyecek vakit bulamamam oldu. gelecek senelerde önceliğimi en iyi yabancı film adaylarına vereceğim sanırım.

mesaj gönder