• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.29)
short term 12 - destin daniel cretton
filmimiz amerika'da çeşitli sebepler sonucu ailelerinden ayrılmış 18 yaş altındakilerin bulunduğu bir bakımevinde geçmektedir. bakımevi gençler tarafından yürütülmektedir. bu gençlerden grace disiplinli, sorumlu, kendi iç dünyasında yaşayan bir kadın, sevgilisi mason da esprili, işini severek yapan, duygusal bir adam olarak yer almaktadır. bir gün bakımevine jayden adında bir kız çocuğu getirilir ve ardından grace ile jayden geçmişteki ortak acılarını keşfetmeleriyle olaylar gelişir.
 1. youreads sinema grubunun abd sinemasını ağırladığı nisan ayı programında izlediği/izleyeceği ilk film.

  !---- spoiler ----!

  hayatın sillesini yemiş on sekiz yaş altı çocukların bir arada rehabilite edilmeye çalışıldığı bir kurumda geçiyor filmimiz. bu kurumda çalışanlar da maalesef ki oradaki çocuklar gibi "aile" bazında şanssız kişiler. zaten filmin ana sorunu da oradaki en güçlü karakter olan grace'in (brie larson) bu travmasıyla yüzleşip atlatması üzerine kurulu. pedofili, ensest, şiddet ve aşk filmimizin öne çıkan temaları.

  filmin tek plan için uzun diyebileceğimiz ve taco, iz sürme, dışkısal anlamda sıkışma üçgenindeki hikayenin anlatıldığı giriş sahnesi oldukça başarılı. hikaye sonundaki sammy'nin kaçış denemesi de bizi filme adapte ediyor.

  yine marcus'un annesine olan öfkesini kustuğu, jayden'ın yaşadığı acıyı sembolik bir dille anlattığı ahtapot hikayesinin geçtiği, grace ile jayden'in şişme oyuncakla ve jayden'in babasının arabası üzerindeki boşaltımları filmin hatırda kalan diğer sahnelerinden.

  grace'ten özür dilemem gerekiyor. zaten bildiği hamileliğini doktordan öğrendiği sahnede, seyirci de grace'in ikinci kez hamile olduğunu öğreniyor. "e be köylü kızı, e be köylü kızı" diyerek serzenişte bulunmuştum kendisine. senin gibi bilinçli birisi çocuk istemediği halde neden önlemini almıyor diye ancak sonlara doğru filmin görünmez kötü adamı olan babası tarafından hamile bırakıldığını öğrenince bir cızlama hasıl oluyor insanın yüreğinde.

  son olarak mason bir aile toplantısında grace'e evlenme teklif ediyor. hem de bunu yüzüksüz, dolayısıyla ucuz ve gösterme bulduğum "diz çökme" eylemine girişmeden, sıkı sıkı sarılı dans ederlerken yapıyor. ne güzel lan.

  puanım 7.6/10

  !---- spoiler ----!

mesaj gönder