• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
nesir fikri - giorgio agamben
daha çok siyaset teorisi alanındaki çalışmalarıyla tanıdığımız agamben bu kez nesir fikri'yle türkçede. iktidar, komünizm, adalet, barış gibi politik temalar bu kitapta da var, ama dil, hakikat, aşk, unutuş, temsil, mutluluk, ölüm ve müzik gibi daha yaşamsal ve sanatsal temaları da içine alan daha geniş bir alandayız. agamben kitap boyunca kafka, melville ve dante'den aristoteles, heidegger ve benjamin'e bir dizi yazar ve düşünürle diyalog halinde geliştiriyor fikirlerini. düşünceye teori ve deneme dışında farklı bir mecra, farklı bir "nesir" arıyor: aforizma, kısa hikâye, bulmaca, fabl, mensur şiir gibi bugün neredeyse elimizden kaçıp gitmiş formlara başvuruyor; bu yolla doğrudan deneyimlerimizdekine benzer bir yaşanmışlık hissi yaratmayı amaçlıyor. başka bir dil, başka bir hakikat arayışında uyanışı, farkındalığı, hafızayı canlandırmayı başarıyor gerçekten de.

"düşler ve hatıralar, yaşamı sözcüklerin ejderha kanına daldırır, bu şekilde onu hafıza karşısında korunaklı kılarlar. zihinde belirmeden bir hatıradan diğerine atlayan hatırlanamayan, aslında unutulmayandır. bu unutulmayan nisyan dildir, insanın sözüdür.

"rüyanın kendi noksanlığından türettiği bu vaat, bizi düşüncesizliğe döndürebilecek kadar güçlü bir berraklık vaadi, bizi çocukluğa döndürebilecek kadar başarılmış bir dil vaadi, kendisini 'idrak edilemez' olarak görecek kadar egemen bir akıl vaadidir."
  1. “…söylenemeyen, hiçbir şekilde dil içinde tanıklık edilemeyen değil, dil içinde ancak isimlendirilebilen şeydir. söylenebilir olan ise, sonuçta kendine ait bir ismi olmasa da, tanımlayıcı bir söylem içinde konuşulabilir olan şeydir. o yüzden, söylenebilirle söylenemez arasındaki ayrım, sarp bir vadi gibi onu ikiye bölerek dilin içinden geçer”

    – nesir fikri, georgio agamben, sf.111, metis, ocak 2009

mesaj gönder