• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.86)
spotlight - tom mccarthy
2001 yılında the boston globe, marty baron (liev schreiber) adında yeni bir editör kiralar. walter "robby" robinson (michael keaton) ile tanışan baron, walter'in küçük gazeteci topluluğu takımı ''spotlight''ın başkanı olduğunu anlar. baron gazetede sübyancı papaz john geoghan ve boston başpiskoposu cardinal bernard law hakkında küçük bir yazı okur ve spotlight takımı'nı hikayeyi kovalamaya zorlar.

hikayeyi takip eden spotlight takımı, massachusetts'de roma katolik rahiplerinin çocuklara yönelik olan cinsel tacizlerini ve bunun boston başpiskoposluğu tarafından gizlendiğini ortaya çıkarır. çalışmalarını genişleten takım sübyancı papazları iyileştirmeye çalışan eski bir rahip sayesinde boston'da yaklaşık 90 tane tacizci papaz olduğunu öğrenir. araştırmaları yoluyla listeyi 87 isimle şekillendirirler ve kurbanları aramaya başlarlar. takımın araştırmalarına 11 eylül olayı engel olunca hikayeden biraz çekinmeye başlarlar. sonra hikaye tekrar kendini toplamaya başlar ve michael rezendes (mark ruffalo) bazı belgeler keşfeder. sorunun farkında olan kardinal law bunları görmezden gelir.

daha sonrasında ise the boston globe davayı kazanır ve spotlight takımı ilk hikayelerini yazmaya başlar. (vikipedi)
  1. spotlight, aslinda the boston globe'un arastirmaci gazetecilik yapan takiminin ismi, ve film buyuk olcude onlarin bulgulari ve yazi dizisine dayaniyor.

    hatta bu yazi dizisi "betrayal - the crisis in the catholic church" adiyla kitaplastirildi - ki bence konuyu derinlemesine anlayabilmek icin okumak lazim. hatta kitabin sonunda gercek mektuplarin resimleri vs de var... burada failler, kurbanlar, kardinaller, vatikan, papazlarin bekaret yemini, ve katoliklerin kiliseye bakisindaki degisim ayri ayri inceleniyor, ki filmin bu kadar ayrintiya girmesi mumkun degil...

    ben sahsen once kitabi okudum ve konuyu genel hatlari ile bilmeme ragmen isin korkutucu boyutunu ogrenince sasirmaktaktan kendimi alamadim... isin en kotu tarafi kilisenin tecavuzcu papazlari gizlemek ve hatta korumak icin gosterdigi inanilmaz caba... (mektuplar ile sabit)... bi de sonrasinda onlari yeni yerlere atayip yeni kurbanlar yaratmalari...

    film bence cok basarili... ama en guzeli amerikalilarin bu filme oscar vermeleri...

mesaj gönder