• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.67)
fullmetal alchemist - hiromu arakawa
Fullmetal Alchemist (鋼の錬金術師 Hagane no Renkinjutsuşi?, Metal Simyacı), -genelde hayranları tarafından FMA veya Hagaren şeklinde kısaltılır- Hiromu Arakawa tarafından yaratılan ve Enix’in (şimdi Square Enix) Aylık Shonen Gangan dergisinde seri halinde yayınlanan mangasıdır. Ayrıca anime serisine de dönüştürülmüştür ve bir de devam filmi çekilmiştir. Yan ürün olarak romanları ve video oyunları da vardır.

Manga 2010'un Haziran ayında çıkan 108. bölümü ile bitmiştir. 2003'te çekilen ilk anime serisi 51 bölüm ve bir devam filmi ile tamamlanmıştır. Ayrıca 2009'da kurgusu mangaya bağlı, 64 bölümlük ikinci bir seri daha çekilmiştir. Hem manganın hem de animenin Japonya ve Kuzey Amerika’da çok büyük bir hayran kitlesi oluşmuştur. Eylül 2005’te, TV Asaşi’nin internet anketinde tüm zamanların en iyi animesi seçilmiştir. 2006’da yapılan ankette de tekrar 1 numara seçilmiştir. 2005’te Anime Insider tarafından "Yılın Animesi" seçilmiştir.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Fullmetal_Alchemist
  1. izlemek isterseniz brotherhood/full metal alchemist 2 olanını izlemenizi tavsiye ederim. ayrıca dünyanın en sevilen anime/manga larındandır.

mesaj gönder