• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
akta manniskor
dünyada yapay insan kendini göstermektedir. robotların artık robot tarafları kalmamıştır. bilim ve teknoloji alanındaki ilerlemeler gerçek bir insana benzeyen bir ürün yapmayı sağlamıştır. ancak bu insan robotu yeni problemlere ve ikilemlere yol açmıştır. yasal sorular insanların zihinlerinde yer almaya başlamıştır ve hala cevaplanmayı beklemektedir: bir insan robotun yaptıklarının sorumlusu kimdir? insan robotların “insan robot hakları” var mıdır? yaptıkları işin karşılığında para almalılar mıdır? insan robotlarla ilişki kuran insanların sayısı arttıkça, insanlarla makineler arasındaki sınırlar belirsizleşir. insanlar kendilerinin kopyalarını yapmaya başladıkça, onlarla duygusal bağlar kurmaya da başlarlar. o zaman ortaya şöyle bir soru çıkar: “insan” olmak ne demektir? (turkcealtyazı.org dan alınmıştır)
 1. orijinal senaryo sıkıntısı çeken dizi sektörümüze isveç'den hızır gibi yetişen mükemmel bir bilim kurgu yapım. 'real humans' olarak da bilinir. yakın gelecekte olmasa da insanlığın elbet bu seviyeye geleceğini düşünüyorum. lakin teknolojinin bu derece ilerlemesi yanında birçok toplumsal sorunu da beraberinde getirecektir. insanlarla robotlar arasındaki çizginin belirsizleşmeye başlamasıyla ve de etkileşimde olan insan sayısının çokluğu düşünüldüğünde en basitinden; 'hubot hakları' gibi yasal sorunlar belirecektir. biraz ağır bir işleyişe sahip olsa da kesinlikle sıkmayan ve konusunu ince ince işleyen bir dizi.

  özel bir yapay zeka kodu ile özgürlüğüne kavuşan, hubot (human-robot) adlı bu robotlar artık insan gibi özgür yaşamaktadırlar. normalde yanlarında sahipleri olmadan dışarıya bile çıkamayan robotlar bu özel kod sayesinde bir benliğe kavuşurlar ve de benliklerinin bilincindedirler. sahip oldukları özellikler sayesinde insanlardan daha üstün olduklarını düşünen bu hubotlar, artık insanların vadinin dolduğunu düşünürler ve insanların himayesinden çıkmak için hareket geçip, sayılarını arttırıp insanlara karşı bir üstünlük savaşına girişeceklerdir. nietzcshe'nin üstinsan kavramına denk gelir bu hubotlar. evrimin çizgiyle çekilmiş basamakları yoktur lakin bunları evrimin bir sonraki basamağı olarak görebiliriz.

  (bkz: transcendence - wally pfister) filminde yapay zekanın bir benliğinin olup olmadığını anlamak için ona şu soru sorulmaktadır. "öz bilince sahip olduğunu ispatlayabilir misin? yapay zekanın verdiği
  cevap ise: "bu gerçekten
  zor bir soru. sen ispatlayabilir misin?" yönünde gayet güçlü bir savunmadır. buradan da anlaşılacağı gibi "insan olmak ne demektir?" sorunsalı hala geçerliliğini yitirmemiş en güçlü sorunsallarımızdan biridir. ve bu sorunsalları bize karşı kullanabilecek insansı/ üstinsan robotlar var olacaktır. var olan felsefik kavramlarımıza yenilerinin ekleneceğinin habercisi olan, ve de hali hazırda var olan felsefik kavramlarımızın üstünde bizi tefekkür etmeye (derin düşünmeye) iten bir dizidir.

  ikinci sezonunu tamamlayan dizinin yeni bölümlerini iple çektiğimiz de bir gerçektir. bilim kurgu, gizem ve felsefeden hoşlanan kişiler için kesinlikle tavsiye ediyorum.
  hubot

mesaj gönder