1. ülkeyi şirket gibi yönetmek gerektiğini düşünen akp zihniyeti herhalde sanıyor ki wikipedia türkiye'den aldığı kliklerden para falan kazanıyor. yoksa adam niye böyle koca bir internet sitesi yaratmaya girişsin? ilginçtir, devlet büyüklerimiz islamcı olmalarına rağmen, kar amacı gütmeyen, insanlık hayrına çalışan (hayrat) bu tip oluşumları anlamakta acayip zorluk çekiyor. ne demek kar amacı gütmemek? yaparsın, para kazanmasan da en azından oy falan kazanman lazım, bir sonraki seçimlerde iktidara iktidara.... kafa bu!

    bizimkiler diyor ki wikipedia türkiye'yi terörle bağlantılı bir ülke gibi gösteriyormuş. öyle mi? o zaman gir wikipedia'ya, ilgili makaleyi düzenle seçeneğine tıkla, sil yazılanları. bu konuda referans eksikliği, bilgi eksikliği var diye not düş. bunu sen bile yapabilirsin tayyip. gerçekten bak! merak etme, danışmanların ingilizce çevirisini yapar.

    ama zannediyor ki wikipedia'ya türkiye'den erişimi engellersem, google gibi, facebook gibi wikipedia'nın gelir kapılarından biri kapanır, adam afedersin s.ke s.ke ayağıma gelir, hangi makaleyi istersem kaldırır. ulan sen vatandaşlarını bilgiye bedava ulaşımdan mahrum bırakacaksan adamın canına minnet. adam türkiye klikerinden para kazanmıyor ki, aksine daha fazla külfet, daha fazla internet trafiği, daha fazla veri depolama. maliyet yani senin ülken, gelir kapısı değil. wikipedia açısından maliyet / fayda analizi yapsan türkiye herhalde 10'a 1 falan çıkar. yani türkiye'den gerçekleşen katkı ile türkiye'den talep edilen bilginin maliyeti arasında müthiş bir makas vardır. niye bu böyle? wikipedia'ya kaliteli bilgi girişi yapacak olanlar akademisyenler di mi? ama sen ne yaptın akademisyenleri? yarısını ihraç ettin, canlarının derdine düştüler, diğer yarısı da birbirini fişlemekle meşgul. wikipedia'yı bırak, akademik çalışma bile hak getire. doğanın dengesini bozan zehir gibisin yeminle; kedileri öldürdükçe fareler çoğalıyor, fareleri öldürdükçe etrafı böcek basıyor!

mesaj gönder