• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
Yazar parker bilal
hayalet koşucu - parker bilal
kahire, 2002. geçmişin hayaletleri makana'nın peşini bırakmamaktadır. genç bir kızın trajik ölümü onu mısır'ın ölüler şehrine, gabar el-mevta'ya götürür. makana'nın gelmesiyle başlayan vahşi cinayetler, şüpheleri onun üzerinde toplamıştır. kime güvenebileceğini bilemeden araştırmalarına devam eden makana, içe kapalı yaşayan yerel halkın çok eskilere dayanan bir sırrını da ortaya çıkaracaktır.

ünlü sudanlı yazar jamal mahjoub, parker bilal mahlasıyla yazdığı makana serisinin üçüncü kitabında, 11 eylül sonrasında mısır'da yaşananları ve istihbarat teşkilatlarının terörle mücadele adı altında nasıl da ikiyüzlü hareket ettiklerini anlatırken, ülkemizin de kanayan yaralarından olan namus cinayetlerine ve kadınların yaşadığı vahşete dikkati çekiyor. doğulu polisiye yazarlarının en iyilerinden olan parker bilal'in romanları ve kahramanı makana, kısa zamanda kendi okurunu yarattı.

"makana'nın bazen keskin zekâsı, bazen melankolik ruh haliyle yaptığı gözlemler hem kahire'ye hem de siva'ya hayat veriyor. bilal, grotesk suçları incelikle ele alırken kan ve vahşet yerine kültürü ve karakterleri ön plana çıkarıyor. makana serisinin bu üçüncü kitabı edebi bir cevher."
-booklist-
  1. Önceki hayatında kör talih mıknatısı olması muhtemel Makana’nın başı kirli polisler, rüşvetçi devlet adamları, sıradan olmalarına rağmen karanlık ilişki ağlarına bulaşmış, büyük adamları tanıyan küçük haydutlar ile derde giriyor. Bu kitabın “cennet vatanımdan izler” temasında ise karşıdan bakınca ahlak timsali, namus abidesi gibi görünen ama kendi içlerinde yaşanmak kaydı ile her türlü ahlaksızlığı kanıksayan, unutan, devlet sırrı gibi saklayan, dahası failleri değil de kurbanları ya da ortaya çıkarmaya kalkanları suçlayan, top yekun bir şehir halkını görüyoruz. http://www.umutcalisan.com/2017/05/hayalet-kosucu-parker-bilal.html
    vega

mesaj gönder