1. müzik kariyerine 1996 yılında 'godzilla' adıyla başlamış sonrasında sahne isminin telif hakkı sebebiyle 2001'de, etimolojik olarak goril anlamına gelen 'gorira' ve balinayı karşılayan 'kujira' sözcüklerinin sentezinden oluşan 'gojira' ismiyle devam etmek zorunda kalmış ve halen devam etmekte olan fransa kökenli progressive/death metal grubu kendileri.

  2001'den bu yana değişmeyen line-up'ı şu şekilde;

  vocals, guitars: Joe Duplantier
  bass: Jean-Michel Labadie
  drums: Mario Duplantier
  guitars: Christian Andreu


  içerik olarak ölüm-yaşam, ekolojik denge, yeniden doğuş ve spiritüel konuları ele alan grubun diskografisi de şöyle;

  Terra Incognita (2001)
  The Link (2003)
  From Mars to Sirius (2005)
  The Way of All Flesh (2008)
  L'Enfant Sauvage (2012)
  Magma (2016)

  gojira birçok insanın kutsalı olduğuna inandığım bir grup benim. nefret edeni tamamen nefret ederken, seveni öyle bir seviyor ki bir bakmış vacuity dinlerken ruhunu kaptırıp yanlış durakta inmiş. evet, yaptım. gojira'nın yaptığı müzik; kalitesi, derinliği, kusursuzluğu ve elbette profesyonelliğiyle zannımca özellikle son iki albümünde kendini kanıtlamıştır. ayrıca grubun fransa kökenli ve bazı şarkı isimlerinin fransızca olmasına rağmen en net şu on the b.o.t.a şarkısında fransızca bi' kuple duyabilirsiniz ayrıca. fransızca metal işi olmuyor zaten bence, isabetli karar olmuş beyler.

  en iyi üçlümü (tek tek başlıklarıyla da şenlendirecekler ayrıca sol frame'i) de şuraya şöyle bırakayım;

  gojira - the axe L'Enfant Sauvage'ın altın vuruşu.
  gojira - the art of dying on dakikalık drum şöleni.
  ve elbette son albüme adını veren şaheser. gojira - magma


  son olarak; eğer meshuggah, mastodon ve behemoth seviyorsanız ve şu ana kadar dinlemediyseniz -düşük bir ihtimaldi ama olsundu- kesinlikle şans vermelisiniz. iyi dinlemeler efenim.

mesaj gönder