1. fesleğen italyanlar için çok önemli, bayrağına yeşil rengini verebilecek kadar da kutsal bir besin kaynağı. bizim ise pek göremediğimiz yeşillik. bizim pazarlar genellikle maydanozu ön plana çıkarır. pesto sos rengini fesleğenden alan bir sos.

    kabaca anlatalım; fesleğen yaprakları ile dolmalık fıstık (çam fıstığı) ezilir, sarımsak eklenir üzerine zeytinyağı gezdirilerek göz alıcı renkte yeşil bir sos elde edersiniz. fesleğen yerine ıspanak yaprakları da yine sos'a yeşil rengini verir. bu sos'un kullanım alanları da caprese salad (mozzarella domates işbirliği), pizza ve makarnalara yakışır. tipik italyan menülerine yani.
    bizim mozzarella'mız yok nabıcaz be kamil derseniz şunu söylerim; aslında mozzarella tatsız tutsuz tek başına gideri olmayan bir peynir ve marketlerin sattığı mozzarella da gerçek mozzarella olmadığı için (mozzarella peyniri manda sütünden yapılır bizim ülkede manda'yı da bitirdiler) mozzarella peynirinin yerini alacak en iyi peynir tuzsuz antep ve urfa peynirleridir. onlar da top şeklinde suyun içinde bulunuyor.

    bizim ev hanımları yada öğrenci tayfa evinde pizza yapmak için genelde taze kaşar kullanıyor. yine tost yapmak için de taze kaşar tercihi ön planda. taze kaşar'ın yegane meziyeti eriyebilmesidir. markette dikkatimi çekiyor pınar'ı sütaş'ı taze kaşar dışında bir de tost peyniri adı altında yeni bir peynir daha çıkarmış. daha ucuz olduğu doğru ancak muhtemelen içlerine margarin ve nişasta basılarak üretilmiş. bu peynirlere yaklaşılmamalı, sığınacak liman ne derseniz? tuzsuz antep peyniri, tost için ise mihaliç peyniri olmalı. (susurluk tostu seviyorsanız)

    pesto sos genel olarak ağır bir sos bir tutam kullanılmalı azı karardır yani (yoğun aromalı, çam fıstığı yağlı, bir de zeytinyağı ile iyice yağlanıyor) ve hızlı bozulduğu için kavanozun üzerine de bir parmak zeytinyağını koruyucu olarak kullanabiliriz.

mesaj gönder