1. açık yeşiller öne gelsin!!!

    feminizm deyince aklıma mottosu bu olan temel fıkrası gelir. özetle;
    bir otobüste seyahat edecek olan beyaz ve siyah yolcular arasında ön koltuklarda oturma krizi yaşanır. tabi temel olayı suhuletle çözecek akıl dolu öneriyi ortaya atar ve herkes kendini yeşil olarak hayal etsin ve öyle binsin otobüse der. olay çözülmüş, herkes karışık oturmuştur. fakat temel otobüs tam hareket edecekken durun biraz der ve baştaki cümleyi kurar: "açık yeşiller öne gelsin".

    feminizm de aşağı yukarı böyledir. meselâ; bilimsel metodolojiyi sadece erkek bilim insanlarının tecrübelerini aksettirdiği için aslında tam olarak gerçeğin yansıtılamadığını, bilginin "kırınıma" uğradığını ileri sürerek eleştirirler. ama aynı feminizm; kendi içinde de sadece sosyoekonomik durumu orta düzeyde olan beyaz kadınların tecrübelerini aktardığı için eleştirilir. yani herkes yeşilken, açık yeşillere öncelik verilir.

    sözün özü; konu bugünün mazlumlarının yarının zalimi olmalarını engellemek olarak ele alınmadıkça yeni açık yeşiller ortaya çıkar, meselâ güney afrikalı siyahi kadınlar kuzeyli kadınları dışlayabilir. ve bu mesele sürer gider.
    kalba

mesaj gönder