• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.25)
la jetee - chris marker
twelve monkeys filminin esin kaynağı, 1962 fransız yapımı, 28 dakikalık, siyah beyaz bir bilim kurgu filmi olan la jetée fotoğraflardan oluşan bir hikaye. 3. dünya savaşı sonrası paris'te, daha doğrusu paris'in kanalizasyonlarında, geçiyor. insanlar yer altında kıtlık içinde yaşıyorlar, çünkü dünya yerle bir olmuş halde. almanlar, 3. dünya savaşı'nda mağlup ettikleri ve esir aldıkları fransızlar üzerinde deneyler yaparak, gelecekteki insanlardan yardım almak için, onları geleceğe göndermeye çalışıyorlar. ancak önce zamanda bir boşluk yakalamaları gerekir. bunun için deneğin şu anda sahip olduğu anılarını irdeleyip, onu geçmişe gönderirler.
  1. bu filmde olağan filmlerde olduğu gibi akan bir gösteri yoktur. doğru tanım bu mu bilmiyorum ama bir sahne hariç peş peşe fotoğrafların sunulduğu bir slayt seyrederiz adeta. arkada da kuru bir ses akan fotoğrafların hikayesini anlatır.

    kırıcı bir filmdir. odaklanmak, filme kapılmak öyle kolay değildir. hatta 28 dakika'cık' olduğundan, hayatına dolunuveren öylesine bir enstantane gibidir. ancak aşırı korku dolu bir konuktur bu. sizi sandalyenizde rahat ettirmez. içinize batar. huzurunuzu kaçırır.

mesaj gönder