• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.97)
her - spike jonze
theodore twombly hayatını, yakın gelecekte nadir bulunan bir şeye dönüşmüş olan el yazımı mektupları yazarak kazanmaktadır. ve bu yıllarda insanların işlerini artık bilgisayar programları yerine getirmektedir. theodore, karısından boşandıktan sonra bir apartman dairesinde tek başına yaşamaya başlar ve bir gün karşılaştığı bir teknoloji reklamıyla birlikte hayatı değişir. kusursuz bir yapay zeka programı sunan yeni bir işletim sistemi, onu son derece çekici bir kadın olan samantha ile tanıştırır. sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan samantha, theodore'u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. ağır bir depresyonun içerisinde olan theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zeka programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.


1999'da being john malkovich filmiyle oscar adaylığı kazanan çok yönlü sinemacı spike jonze'un son uzun metrajlı filmi, yalnızlık ve yaratıcılık sıkıntısı çeken bir yazarın dram ve komediyle yoğrulan öyküsünü beyazperdeye taşıyor. filmin başrolünde joaquin phoenix yer alırken, scarlett johansson da gizemli bilgisayar uygulamasına sesiyle hayat veriyor.
  1. !---- spoiler ----!

    90 lı yıllarda çekilen truman show u yada black mirror un herhangi bir bölümünde bile bazen bundan daha orjinal detaylar olduğunu düşünürsek belki başucu listesine giremeyecek ama izlemeye kesinlikle değen bir film. bir kere scarlett johonson un sesi gerçekten bu kadınsa ben neyim dedirtecek kadar seksi. ayrıca film bana teknolojinin gerçek hayattan kaçış için nasıl araçsallaştığına, ve bazen kişilerin geçek yaşamdaki yaslarının patolojikleşmesine nasıl sebep olduğuna da iyi bir örnek gibi geldi. güzel gittiğini sandığı ilişkisinde thedore un kafasını karıştıran ilk şeyin eski eşin söylediği sana zaten gerçek sorunları olmayan biri lazım sözü olması ve thedorun ancak samantha gidince yanlızlığıyla ve eşinin gidişiyle yüzleşip eşine veda mesajı bırakabilmesi güzel detaylardı. bu düzeyde olmasa da gerçekten çoğumuz ayrıldığımız sevgiliyle onun instagramıyla vedalaşabildiğimiz gün gerçekten ayrılıyoruz. bu arada filmin son sahnesinde arkadaşının hiçbişey söylemeden thedora yaslanması ve filmin bununla yani samanthanın yapamayacağı gerçek bir ilişkiyle bitmesi çok iyiydi.

    !---- spoiler ----!

mesaj gönder