• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
batı felsefesi tarihi - bertrand russell
russell'in nobel ödülü almasında büyük önemi olan batı felsefesi tarihi, batı filozofları ve onları etkileyen bazı doğulu ve endülüslü filozofları kapsayan muhteşem bir eserdir.russell bu eserinde felsefeyi sadece miletos okuluna değil taa homeros'a kadar dayatmıştır.
 1. alfa yayınları tarafından basılan versiyonu (versiyon!?) d&r'larda 30 tl'ye alınabiliyor. 3 cilt halinde ve ben henüz ilk cildini bitirmek üzereyim. (toplamda 3 cilt 30 lira bu arada, bir kitap 10 lira; ya da onların deyimiyle 9.99)

  kitap sokrates, platon ve aristotales bölümü başlayana değin muazzam gidiyordu benim adıma. dilini sevmiştim, zor ve yabancı gelmemişti; russell'ın önem verdiği noktaları beğenmiştim. önceki kıt felsefe bilgimi güzelce toparlamış, diğer ciltler de böyleyse diye diye sevinçten evdeki kedileri patilemiştim.

  ancak öyle değildi işte kalanı. dün 'aristotales metafiziği' bölümünü bitirdim ve wtf!? nidaları eşliğinde 'ne okudum ya ben böyle' diye evin içinde dört döndüm. bu bölümü anlaması zor olduğu gibi, russell kendisi de çoğu paragrafı ''benim anladığım kadarıyla böyle'' diyerek bitiriyor. russell, kediler, ben.. kafalar duman oldu üç gündür.

  ne anlatıyor bu zerdüşt, ben buraya kitapla ilgili bilgi almaya geldim diyenler için:

  ilk kez yunan felsefesi okuyacaksanız, bu kitaba henüz bulaşmamakta fayda var. ben kıt bilgilisi şu an 2. ve 3. cildi okumayı gelecek seneye bırakmış, başka felsefe kitapları arayışına girmiş bulunmaktayım. önerileri olan varsa da mesaj kutuma beklerim.

  son olarak, tüm yunan kelimelerinin başına eski sıfatını getirmekle birlikte yunan halkının yaşayışı, yunan demokrasisi, yunan töreleri, yunan tarihi hakkında çok güzel ve ufuk açıcı bilgiler içermekte.

  ayrıca kitap boyunca, demokrasiden çöplükte kokuşmakta olan bir atıkmışçasına bahsedilmesine bayıldım. şu anki fırsatla alın kütüphanenizde yıllansın bu kitap. bir gün gelip gönlünüzü güzelleştirir nasıl olsa.

mesaj gönder