• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.81)
idi i smotri - elem klimov
"ikinci dünya savaşı'nın en karanlık dönemlerinden birinde, alman işgali altındaki küçük bir belarus kasabasındayız. naziler tüm yahudi köyleri yerle bir edip yerli halkı acımasızca katlederken 13 yaşındaki florya sahip olduğu tek şeyi, annesini bırakıp sovyet partizanların güçlerine katılır. partizanlar almanlar'a karşı savaşmaya gittiklerinde küçük florya, glascha isimli bir kızla arkadaş olur. bu sevimli dostluk esnasında florya kendi köyünün adım adım yok oluşuna şahit olur. savaş bir kez daha acımasızlığını kanıtlayıp insan hayatının ne derece ucuz olduğunu su yüzüne çıkarırken, suçsuz siviller bir kez daha hiç uğruna kaybeden tarafta olurlar."
 1. sarsıcı ve sinir bozucu bir film. bence savaş psikolojisini seyirciye en iyi aktaran bir film. her açıdan çok gerçekci bir film.

  !---- spoiler ----!

  film son sahnesinde nazi işgali sırasında 628 köyün içindeki insanlarla beraber yakıldığı istatistiği ile bitiyor. filmde yakılan bu köylerden birisini dehşetle izliyoruz. film boyunca genç florya ile birlikte bu kıyımın dehşetini yaşıyoruz. filmin başında oyun oyanayan, sürekli gülen, sevimli ikiz kız kardeşleri ile şakalaşan florya annesinin bütün itirazlarına rağmen kendi isteği ile direnişçilere katılıyor bu sahnelerde görüyoruz ki florya savaşı bir oyun gibi görüyor.
  florya askeri kampta glasha ile karşılaşır. glasha ile ormanda hava saldırısından kurtulurlar , ancak florya ve glasha gençliğin ve henüz nasıl bir canavarla karşı karşıya kaldıklarını bilmedikleri için en saf halleri ile işin eğlencesindedirler. ve florya glasha'yı alıp köyüne gelir canavarla ilk yüzleşmedir bu. bataklık ada' da ki ağıtlar florya ile birlikte izleyicide yavaş yavaş psikolojisini yıpratmaya ve neşesini söndürmeye başlar.
  ada'da yaşayan insanlara erzak bulmak için keşife çıkan florya ve silah arkadaşları başarısız olur. florya komşu köyde naziler tarafından diğer köylülerle beraber esir alınır. flora'nın nazilerin şeytanlığını iliklerine kadar yaşadığı ve iğrenç savaşın çocuk, kadın, yaşlı demeden sivilleri ne kadar aşağılıkça katlettiğini gördüğü yer. filmin başındaki güleryüzlü, heyecanlı, genç florya, filmin sonunda tamamen çökmüş, çaresiz ve içi nefretle dolmuş, gençliği ve neşesi bitmiştir. burada izleyici olarak bende aynı psikolojiye girdim.

  filmde bir çok sarsıcı , akılda kalan sahne var uçaktan düşen boş şişe, ineğin vurulması, bir bebeğin annesinin kucağından zorla alınması, nazilerin sağ bıraktığı yaşlı kadın.

  florya silahını filmin sonuna kadar ateşlemedi, ta ki hitler'in portresini görene kadar bu sahnede hitler'in geçmişini geri sarar ve sardıkça florya bir mermi sıkar ancak bebek hitler'e geldiğinde florya ateşi keser.

  !---- spoiler ----!

  elem klimov' un ellerinden çıkmış bir başyapıttır. mutlaka izlenilesi ve izlettirilesi bir film.

mesaj gönder