• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
the smurfs
şirinler (fransızca: les schtroumpfs), belçikalı çizer pierre culliford'un oluşturduğu çizgi roman ve animasyon dizisinin ortak ismi. 1958'de pierre culliford tarafından çizgi roman olarak ortaya çıktı. 1981'de televizyonda gösterilen şirinler büyük ilgi gördü. yıllarca türkiye'de de yayınlanan çizgi dizi, başta amerika birleşik devletleri olmak üzere birçok ülkede, yüksek izlenme oranlarına rağmen gösterimden kaldırılmıştır.
 1. çocukluğumun en güzel yanıdır.

  uzun yıllardır komünizm propogandası yaptığına ilişkin tartışmalar sürmektedir. bu düşüncenin kaynağı ise şirinlerin para kullanmaması, gözle görülür şekilde bir komün yaşam sürmeleri, şirin baba figürünün marx'a benzemesi ve şirinler köyünde herkesin kendi işini yapıp, paylaşıp mutlu olması olarak gösterilebilir. aynı düşüncenin bir sonucu olarak düşmanları gargamel de tabiki din ve kapitalizmi simgelemektedir.

  tüm bu sebeplerle başta abd olmak üzere birçok ülkede geçmiş yıllarda yasaklanmışken, gelgelelim son dönemde kendisi de kapitalizme yem olmayı başarmış, filmleri çekilmiş, oyuncakları yapılmıştır.

  bizim için şirinler ne midir? aşırı uslu bir doksanlar çocuğu olarak, benim için annem mantar doğrarken her mantarın içine "acaba içinde şirin yaşıyor mudur?" diye bakmaktır. (evet saftım biraz ben.)

mesaj gönder