1. izlanda gitmesi hiç de zor olmayan bir yer, herhangi bir ülkeye schengen vizeniz varsa atlayın ordan uçağa, varın keflavik'e... yaz aylarında da gayet ılıman bir iklime sahip (gündüz=15-20, gece 5-10 derece). özetle, o kadar ulaşılmaz ve zorlu değil.

  madem gitmeye heveslisiniz, yaz tumden bitmeden size bi kaç tüyo verem,

  - izlanda pahalı bir ülke... norveç, isviçre filan çok pahalı diye duyarsınız ya, ha işte onlar izlanda'ya göre gayet makul, hatta ucuz... (bu arada para birimleri krona).

  - ne tür bir seyahat yapacağınıza bağlı olarak değişir ama benim tavsiye edeceğim yöntem şudur: oteli filan unutun (evet, aşırı pahalı), büyükçe bir araba kiralayın, ya arabada ya da çadırda uyuyun. duş almak vs için ülkenin her tarafında kolayca bulabileceğiniz kampları kullanabilirsiniz (günlük 20 euro civarı).

  - ülke görece büyük ama nüfus sadece 330 bin. onun da %60'i reykjavik'te... ben şehirlerarası tren veya otobüs görmedim. dolayısıyla araba ile seyahat şart. onu da ya kiralayacaksınız, ya da otostop yapacaksınız. ki her taraf otostopçu dolu, ve insanlar duruyor.

  - araba demişken, eğer sadece çok bilindik yerleri görecekseniz, küçük araba kiralanabilir, i10, vw polo vs gibi ama normal şartlar altında ortalama bir suv/crossöver şart. içlere girildikçe yollar epey zorlaşıyor, asfaltı filan unutun zaten, arada ufak dereler çaylar filan geçmeniz gerekiyor. bunlara f-roads diyorlar ve zaten yüksek 4x4 olmayan aracın girmesi yasak. offroad delisi değilseniz bence en ideal çözüm vitara, kadjar, rav4, duster gibi araçlar. yok beni kesmez diyorsanız daha iri araçlar gayet yaygın...

  - arabayı kiiraladık, ama görmemiz gereken yerlerin hemen hiç birisi araba ile ulaşılabilecek yerlerde değil. kimine yarım saat, kimine 4-5 saat yürümeniz, tırmanmanız lazım. bu aslında çok hoşuma gitti benim. turizm adamların en büyük gelir kaynağı, ama turistlerin rahatlığı adamların zikinde değil, o kıç kalkacak arkadaşım, yoksa hiç bişey göremeden dönersin.

  - ben 7 gün kaldım ülkede, tek bir polis görmedim. havaalanında bile görmedim. hepsi sivil sanırım :p. en turistik yerlerde bile tek bir güvenlik görevlisi vs görmedim, çok ilginç, siz ve doğa başbaşa... sadece "respect the nature" tabelaları var.

  - her taraf turist kaynıyor... havaalanı bu trafiğe göre küçük... uçuştan 4-5 saat önce gelmenizi tavsiye ederim. ben 3 saat önce gelip uçağa zar zor yetiştim.

  sonra bi ara kendi tecrübelerimi, görecek yerleri, fotoğrafları vs paylaşırım.

mesaj gönder