1. dün itibariyle araştırmamı büyük ölçüde tamamladığım türk ressam, arkeolog.

  ülkemizde arkeolojinin ve müzeciliğin öncülerinden olup resim sanatına (ülkemiz adına) yeni bir boyut kazandırmıştır. sadrazam olan babasının desteğiyle iyi bir eğitim almıştır. genç yaşta çizim yeteneği keşfedilen osman hamdi bey, fransa'da hukuk eğitimi aldığı yıllarda dönemin önemli ressamlarının yanında kendini geliştirmiş, sonraları fransa'daki bazı sergilere eser yollamıştır.

  tablolarında genellikle modern türk kadınını ya da sınıflar arası farkı konu almıştır. kendini resmettiği bir çok tablosu vardır (kaplumbağa terbiyecisi, silah taciri, kur'an tilaveti, arzuhalci). kendini resmettiği tablolarda genellikle topluma yaptığı hizmetlere ve aydın kişiliğine atıfta bulunup bir manada kendini övmektedir. halkın ise geri kalmışlığını ve bu durumdan şikayetçi olmayışını eleştirmektedir.

  istanbul arkeoloji müzesi ve mimar sinan üniversitesi'ni kurmasının yanında birçok şehirde kurdurduğu eser depolarıyla da o şehirlerdeki müzelerin temellerini atmıştır.

  ülkemizdeki eserlerin yurtdışına kaçırılmasını engellemek adına çalışmalarda bulunmuştur. yaptığı kazılarda dünya çapında ün yapmasını sağlayan keşiflerde bulunmuştur. bunlardan en önemlisi de iskender lahtidir.

  edit: eser adı
  jimi

mesaj gönder