• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
uzun vadi - john steinbeck
dünya edebiyatının en güçlü kalemlerinden destansı romanların usta yazarı john steinbeck bu kez anlatının en zor, en rafine türüne; öyküye yöneliyor. salinas vadisinin tepelerinden, kanyonlarından, küçük kasabalarından geçerek sıradan insanların küçük, yalın dünyalarından evrensel temalar yaratmayı yine başarıyor.
1903' lar amerikası' nın hüzünlü ama umutlu, yalnız ama direngen karakterleri; kent ve kır, geçmiş ve gelecek arasındaki çelişkilerle boğuşurken, steinbeck her zamanki titizliğiyle projeksiyonu yazından çok okura döndürüp, başka tür bir sorgulamaya yöneltiyor. insanın yaşadığı coğrafya, zaman ve mekanla ilişkisini incelikli bir biçimde yansıtan öyküler, uzak, farklı ve bir o kadar da benzer dünyaların kapılarını kimi zaman bir çiçek adı, kimi zaman da küçük bir tasvirle açıyor.
aralarında ödüllü öykülerin bulunduğu, efsanevi güney gotiğine de selam duran ve 1938 yılında yayımlanan bu derleme, güncelliğinden hiçbir şey kaybetmeden ilk kez türkçede...
 1. yine steinbeck'in cennet çayırlarını kitabını andırıyor.

  ondaki hikayeler biraz daha vurucu idi yalnız. demek istediğim, o kitaptaki öyküler bazen kara bazen de beyazdı. çok ani yükselişler ve yere çakılışlardan bahsediliyordu. yine ustaca bir dil kullanılmıştı. steinbeck'in en sevdiğim kitabıdır cennet çayırları, fareler ve insanlardan bile -ki inanılmaz etkilenmiştim- daha çok sevmişimdir.

  dolayısıyla cennet çayırlarını andırması itibariyle bu kitabı da çok sevdim. e tabii, iki kitap da kaliforniyada geçen, aynı dönemde benzer kişileri konu edinen kısa hikaye kitapları olduğundan benzetmem anormal sayılmaz. her neyse, şu yorumu yapmayı uygun görüyorum ki, steinbeck okumaya başlamak için uygun bir kitaptır. yazar diğer kitaplarına nazaran daha 'gri' tonda hikayeler kaleme almıştır. marquez'in mavi köpeğin gözleri kitabına benzer bu yönden.

  ikisini de okuyun bence. eğer gerçek bir şeylere dokunmak isterseniz.

mesaj gönder