• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.67)
Yazar woody allen
sırf anarşi - woody allen
çağımızın ünlü sinema ustası, unutulmaz komedyen, kült filmlerin akıllara kazınmış başrol oyuncusu ve kitapları dünyanın her yerinde büyük ilgi gören yazar woody allen, 20 yıl aradan sonra yazdığı ilk kitapla türkiye'de yeniden okurlarıyla buluşuyor. 1970'li yıllarda yayınladığı ve tüm dünyada baskı üzerine baskı yapmış kitapların ardından uzun soluklu bir sessizliğe gömülen woody allen, 2007 yılının son günlerinde çıkan ve neredeyse bir yıldır çoksatanlar listelerinden inmeyen sırf anarşi'yle daha olgun, daha komik ve daha ilginç malzemelerle yeniden okurların karşısında. seksten fiziğe, siyasetten felsefeye ve gündelik hayatın kahkahalarla güleceğiniz absürt detaylarına uzanan bir yelpazede, zamanımızın bu önemli figürü woody allen, eğlenceli ve entelektüel bir başyapıtla, sırf anarşi'yle türkçede. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. mükemmel bir kitap.

  bunu sırf dahice hazırlandığı, öykülerin birbiri ardına ustaca dizildiği yahut sabahtan akşama kadar eğlendirdiği için yazmıyorum. sırf anarşi için yazıyorum.

  internette okuduğum hiçbir yorumda bu kitap yeterince övülmemiş. herkes bir şey beklemiş bu kitaptan. birisi demiş ki, benzetmeler çok abartıydı...

  her neyse. bu mükemmel kitap, ilgilenen için bulunmaz bir nimet gibidir. ya da allen dilinde yazarsak, bu kitap, akılları yalnızca şeytanca işlere çalışan ruh hastalarına iyi gelecek küçük bir öğleden sonra, ya da sabaha karşı sürprizidir. dahası değil. kitabın ağdalı diline, gelip geçici kurgusuna takılacaksak... oo...

  yalın olarak anlatırsam, 20-30 kadar öykü var kitabın içinde. belki daha fazladır da aklımda kalan bu kadardır. bilemiyorum. öykülerin bazılarını tanıtacak olursam, 6 yaşına basan oğulları en seçkin anaokuluna seçilemedi diye rüşvet teklif etmek isteyen ve bunun için sattıkları evleri de oğullarının kaz kafalığına (!) karşın işe yaramayan; evsiz, beş parasız, arsız kalan bir ailenin öyküsü, en başta aklıma gelen mükemmel bir taşlama. bunun dışında bir şeyler alabilmek için organlarını satmaya çalışan delilerden tutun da; sevdiği yazarlarla buluşup kavga eden, cıngar çıkaran tüm edebi akıl kaçkınlarına kadar hayal gücünüzü fişek gibi delip geçen bir kitap.

  okuyun. bir kitabın kurgusunu, dilini de sorgulamayıverin. her şey bağnaz kalıplarınıza uymak zorunda değil.

mesaj gönder