1. acı kendi içinde kabaca 3'e ayrılıyor. ama bu acıların sınırları çok net değildir baştan söyleyeyim.

  fiziksel acı en basit anlatımla şudur; herhangi bir yerinize dışsal veya içsel bir zarar gelirse ve vücut bütünlüğünüz bozulmaya ugrarsa sinir hücreleri beyninize bunu iletir ve sizi o eylemden uzak tutmaya çalışır neticesinde acı çekeriz. ornegin ateşe degerseniz ateşe degme durumunuzun devam etmemesi için acı cekersiniz ve bu teması sonlandirirsiniz.

  psikolojik / zihinsel acı bu acı da fiziksel acıya benzer. temel ihtiyaçlarınıza herhangi bir saldırı olduğunda -seks,yemek,barinma- beyniniz size bu durumu bildirir ve sonucunda acı çekmiş olursunuz. farz-ı misal sevgilinizden ayrıldınız üreme -seks- ihtiyacınız zarar görür ve beyniniz size bu durumun devam etmemesi için acı cektirir ya sevgilinize dönersiniz yada başka bir sevgili bulursunuz. *buradaki sevgili fuckbody de olabilir. lovebody de olabilir. pavyondaki veya striptiz kulübündeki insan da olabilir.

  empati/sempati acisi; bu da evrimsel bir tepki. diğer ikisine benzer ama daha kapsamlisidir. sadece bireysel değil türsel bir acıdır. televizyon izlerken biri birine vurduğunda dislerimizi sikmamız vs bu srbeptendir. diğer memelilerde de vardır. bütün primatlar refleksel olarak bunu yapar. insan yavrusunu sahiplenen goril vs... ayna noronlar karşınızda gördüğünüz acıyı sizde simule ederek türünüzu bazen de canlılığı korumak için yaşanan durumun devamlılığını bitirmek için tepki yaratir: acı cektirir. tecavüze şiddete gosterdigimiz tepki bu acı sebebiyledir.

  başta dediğim gibi bu acılar kesin sınırlarla ayrılmaz. ortak ozelliklerinden bazıları sunlardir; uzun süre maruz kalırsanız duyarsizlasirsiniz. yıllarca yumruğunuz üzerinde şınav cekerseniz yumruk bölgesindeki sinir hücreleri ölür veya yavaşlar ve artık yumruk attığınızda canınız yanmaz. muay-thai dovusculerinin kaval kemiği de aynı şekilde low-kick atmaktan acı cekemez olur.

  psikolojik acıya da uzun süre maruz kalındığında beklentilerinizden vazgeçmenize sebep olur ve acı süreçlerini hissetmemize sebep olur. hayatları boyunca bir çok insan kaybetmiş insanların -genelde yaslilar- ölümle yeni tanışan insanlara göre -genelde gençler - daha az acı çekmesini sebebi de budur. biz ise buna halk arasında "güç " deriz. psikolojik dayanıklılık -résilience - ile karistirilmamasi gerekir.

  empatik/sempatik acı ise neredeyse hissedilemez konuma gelmiştir. manipulasyon ve dezanformasyon ile binlerce insanın ölümü küçük puntolarla yazılır, 5 dakikalık haber vidyolari ile izlettirilir. biz de bunun sonucunda acıyla uzlasiriz ve türümüzü korumamiz icin çektiğimiz acıyı hissedemeyiz. kısacası türümüze ihanet ederiz. daha fazla kaynak isteyen empatik acı ve ayna nörön konusunda kropotkin'in anarşist ahlak kitabından faydalanabilirsiniz

mesaj gönder