1. şahsi kanaatime göre hukuk, suçu ve suçluyu öven insanları korumamalı. özellikle de devlete ve millete karşı işlenen suçların aleni şekilde övülmesi hukukun koruma alanına girmemeli. bu insanlar kamu çalışanı ise işleri ile ilişiği kesilmeli. bu ister şeyh sait'i öven islamcı bir lise müdürü olsun, ister seyit rıza'yı öven akademisyen olsun. ülkenin geleceğini yetiştiren insanlar teröristleri aleni şekilde övememeli. bunun aksini desteklemek de pek tabii mümkündür ama hukukun bu şekilde norm oluşturması bence tehlike içerir. bunun adı faşizm midir? bak bu soruya olumlu cevap vermek güldürür insanı işte.

    bir de okka kısmına değinmek gerekir. insanların bu hukuksuzluk dönemlerinde sert ve isyankar tepkiler vermeleri normal. var olan hukuksuzluk ve adaletsizlik hepimizin canını yakıyor ama burada taşak ölçmek biraz abesle iştigaldir. nasıl şeyh sait öven bir siyasal islamcı akpli aynısını yaptığında bunu eleştirip kamu ile ilişiği kesilmeli diyorsak aynısını nuriye gülmen için de istiyoruz. bu zaten insanı fikrinde tutarlı yapan kısım. aksini düşünmek ve savunmak bizi sadece çıkarcı ve bencil birisi yapar. ha nuriye gülmen haksız şekilde mi ihraç edildi? hukuk yine devreye girmeli. delilsiz şekilde hukuku işletemezsiniz. ergenekon, balyoz, şike gibi davaların yeniden yargılanmasının hukuki temeli hep delillerin hukuksuz şekilde elde edilmesiyle ilgiliydi. delilin varlığı da yetmiyor yani. elde edilen deliller de hukuki olmalı. peki nuriye gülmen'in aleni olarak terörist övücülüğü yapması başlı başına bir ihraç sebebi olmalı mı?

    kimsenin kimliği, düşünceleri kamu görevi için kıstas teşkil etmez, edemez. anayasal olarak her türk vatandaşı eşittir ve yine eşitlik ilkesi içinde kamu görevine talip olabilir. mevzu sadece hukukun burada işletilme şekliyle terörist övme anında işletilmesi arasındaki ilişki. ikisinde de hukuk işlemeli ve arasındaki bağ kopmamalı. fikir hürriyeti, akademisyenler için farklı diğer kamu görevlileri için farklı olmamalı. alenen suçu ve suçluyu öven her kamu görevlisi, görevinden ihraç edilmeli. bahsettiğimiz suç terör suçu çünkü. bu fikirler taşak ölçümü gerektiriyorsa buyrun ölçün. çıkacak sonuç da bu fikirleri çürütmeyecek çünkü fikirler kimsenin taşağının okkasıyla yaşamıyor. ha aksi fikirdeyseniz meydan sizin. okkanızı düşünmeden belirtin fikrinizi çünkü kimseyi fikirlerinden ötürü tartmıyoruz.
    ae

mesaj gönder