1. 2012 yılında kendine tecavüz eden erkeği öldüren nevin yıldırım o tarihten itibaren tutuklu olarak yargılanıyordu. 2015 yılında aldığı müebbet hapis cezası yargıtay tarafından usulden bozulunca sevinmiştik.

  yalvaç adliyesinde bugün karar duruşması vardı. ama ne yazık ki mahkeme, nevin’in cezasında ne haksız tahrik ne de iyi hal indirimi uyguladı ve indirimsiz müebbet hapis kararı aldı yeniden.

  kadınları katledip duruşmada kravat takıp, takım elbise giydiği ve cinayeti "namus" adına işlediği gerekçesiyle iyi hal ve haksız tahrik indirimi alan erkekleri hatırlatmak isterim size.

  sistematik şiddet, taciz ve tecavüze maruz kaldığı için devletten koruma talebinde bulunduğu halde sokak ortasında katledilen kadınları hatırlatmak isterim size.

  tecavüzün mağduru olduğu halde tecavüzü ispat etmek için maruz kaldığı rezillikler yüzünden canına kıyan kadınları hatırlatmak isterim size.

  sistematik ve örgütlü çocuk istismarlarının nasıl üstünün özenle kapatıldığını hatırlatmak isterim size.

  bu karar şu anlama geliyor: kadınlar tecavüze rıza göstersin, gerekirse ölsünler, yoksa ömür boyu özgürlüklerinden mahrum ederiz üstelik haksız tahrik filan da beklemeyin. ama erkek öldürürse/tecavüz ederse iyi haldi, haksız tahrikti bir yolunu bulur katili/tecavüzcüyü "mağdur" kılığına sokar, gerekli durumlarda üstünü bile kapatırız.

  erkek adalet değil gerçek adalet istiyoruz.

  nevin yıldırım'a özgürlük.

mesaj gönder