• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
Yazar Yaşar Kemal
filler sultanı ile kırmızı sakallı topal karınca - yaşar kemal
filler sultanı'nda bir halk masalından yola çıkılarak güç ve haklılık arasındaki ilişki ele alınır. filler sultanı gücüne güvenerek karıncalara savaş açar. haklı ya da haksız olmak onun için önemli değildir. gücünü kendinden milyonlarca kez küçük karıncalar üzerinde denemektir niyeti. ancak karıncalar birleşir ve haksızlığa boyun eğmeden filler sultanlığını devirirler.
"eğer insan soyunun bu en zaliminin simgesini, benzerini hayvanlar arasında arayacak olsaydım, belki timsahları bulurdum, boa yılanlarını bulurdum. yok yok, sanmıyorum ki yeryüzünde bu zalimleri simgeleyecek korkunçlukta bir hayvan türü bulabilelim..."
- yaşar kemal-
"korkusuz bir toplum eleştiricisidir yaşar kemal. ve eşsiz bir şair. onu okuyan herkes büyüleyici, güçlü anlatım yeteneğine hayran kalır."
- dagens nyheter
  1. yaşar kemal'in "çocuk kitabı" kisvesi altında ağır siyasal ve toplumsal eleştirileri barındıran, özellikle politikacılara -tabi ki asla ve kat'a günümüzdekilerden bahsetmiyorum- çok güzel giydirmeler yaptığı alegorik romanı. bir nevi, orwell'in hayvan çiftliği. ama daha aşina olduğumuz motiflerle bezenmiş, daha bilindik bir hikaye...

mesaj gönder