• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar axel jensen
ikarus - axel jensen
leonard cohen'le çok yakın bir arkadaşlığı ve tehlikeli bir akrabalığı bulunan axel jensen'in en coşkulu romanı, ikarus. "kitaplar beni kelimelerden yapılmış labirentlere hapsediyor," diyen bir anlatıcısı var. kitap, yolculuk için açılan kanatlarının manzumesiyle başlıyor. norveç'ten sahra'ya, iklim iklim çırpılıyor bu kanatlar. fransız askerleri, alman tüccarları, arap şeyhleri ve daha birçok yabancıyla tanışıyor. sömürgecilik rezaletine fena halde takmış satırların yanı sıra, anarşizmden faşizme, dünya düzeninden mistik keşiflere de değen paragrafları var. soğuktan sıcağa, güvenli duygulardan tedirginliğe, cinsellikten ölüme kadar insan doğasına kadar birçok deneyimi içinde saklıyor kuzey'in bu ünlü romanı.

kerouac, ginsberg ve burroughs gibi isimlerle anılan jensen avrupa'da beat anlayışın en önemli temsilcilerinden. her ne kadar, jensen karanlıkta ağlayan bir sesi olsa da, "'ben henüz gencim! her şeyi yeni baştan inşa edebilirim,' dedi umut," diyen bir kitabı var. soluksuz biçimde akarken, içinizde yeşerecek olan bu romanı okurken dikkatli olun, sonrasında yaşamınız değişecek.
(tanıtım bülteninden)
 1. öncelikle şu an idefixten 9 liraya alabileceğiniz indirimde olan bir kitap. yaptığı sorgulamalarla ufuk genişlettiğini düşünüyorum okuyun, okutturun :)
  (ufak gıybet: kitabın düzeltisini yapan kişi kitaptan o kadar etkilenmiş ki ilk birkaç sefer de hatalara odaklanamamış.)

  ***alıntı***

  biz diğerleri, biz dışlanmışlar, içimizdeki yalnızlığı ve boşluğu doldurabilecek bir şeyler bulabilmek amacıyla bu gezegende dolaşıp duruyoruz. bütün örf ve adetleri, sosyal kuralları, hayatın herkesçe kabul edilen temel koşullarını sahte ve geçersiz ilan ederek reddetmiş olan bizleri “bilinmeyen” adeta bir vantuz gibi kendine çeliyor. anarşizm sadece bir acemilik. sosyalizm dolandırıcılık. komünizm ise büyük bit hile. kapitalizm dünyanın kıçında çıkmış iğrendirici bir çıban. sosyal devlet gülünç bir hata be bütün dinler tanrı’ya küfür...
  ben bütün bunlara sırt çevirdim, çünkü şu temel soruma cevap veremiyorlardı. yıkıma, mahvolmaya mahkum olduğumu bildiğin bir hayatı devam ettirebilmem için bir sebep var mı, varsa bu sebebi nerede ve ben onu nasıl bulacağım?

mesaj gönder