1. kendisini alem fm’de 11 yıl kadar önce dinlemeye başlamıştım. yine 18:30-20:00 arası nihat’la sivrisinek yapıyordu. o zaman da muhalifti elbette. benzin zamlarını protesto için 1 dk boyunca damat havası çalardı, gündemi eleştirirdi, dinlerdik.

  arabalardan çok iyi anlar. istanbul’u avucunun içi gibi bilir. türkiye’nin birçok yerini gezmiştir, az çok her yer hakkında bilgi sahibidir. radyoculuğun mutfağından yetişenlerdendir, programlarının ratingi hangi radyoya geçerse geçsin yüksektir.

  nihat’la ilgili birkaç problem var bana kalırsa.

  1) nihat kronik muhaliftir.

  kötüyü eleştirmek kolaydır ancak iyiye iyi dediğini pek az görmüşümdür. iktidara dair ne varsa nihat’a göre sorunludur. mesela dinleyiciden “bilmem nerede yola kamyon parkedilmiş” diye bir mesaj gelir. nihat bu iddiayı direk “kesin milletvekili veya bakan geçecektir” diye yorumlar, iktidara sallar, ardından bi gülme efekti yerleştirir. bu da yoz bir bakış açısına sahip değilseniz bi yerden sonra sıkmaya başlar. bakan geçecek diye yol kapatılıyor mudur? kapatılıyordur ancak hemen her yol çalışmasını buna bağlayınca insan bayıyor haliyle.

  marmaray yapılır, yapım sürecinde sadece olumsuzluklardan bahseder.

  dünyaya göktaşı düşse “akp döneminde gerçekleşmiştir” dedikten sonra gülme efekti sıkıştırabilir araya.

  2) nihat’ın tutarlı biri olmaması.

  mesela ankara ve istanbul belediyelerini yıllardır itin götüne sokar. bunda bi sıkıntı yok, haklıdır da çoğu zaman. ancak izmir’den bi şikayet gelince nihat’ın conta yanar. izmirli dinleyici aziz kocaoğlu belediyeciliğini eleştirince “siz bi de istanbul’u görün” veya “bunlar rahatlıktan şaşırmış” şeklinde yorum yapar. yahu kardeşim adam sana izmir’de yağmur yağdı altyapı çöktü diyor, sen adama ankara’dan bahsediyorsun. adam sana bu elma çürük diyor, sen adama bizdeki armut daha çürük diyorsun.

  bunun 2 nedeni var.

  nihat chp’lidir ve bunu gizlemez (eski dinleyiciler seçim sonraları nihat’ın burnundan soluduğu, sivri’nin de nihat’la uğraştığı yayınları hatırlar). aziz kocaoğlu’nu defalarca ziyaret etmiştir, bunu da gizlemez. bu parçaları birleştirince kendi görüşünden birinin hatalarını söylemek zor oluyor muhtemelen.

  3) gelelim “şu devirde muhalefet yapıyor daha ne olsun” şeklindeki yorumlara.

  siz bu ülkede sadece iktidar yancılığından mı ekmek yeniyor sanıyorsunuz? iktidarı eleştirenler akp’li belediyelerin organizasyonlarından davet alamaz belki. ee? bi sürü chp’li belediyenin kapıları sonuna kadar açılıyor bu arkadaşlara. yani ortada kalmıyorlar merak etmeyin.

  akp yancılığı daha kolay olabilir ama chp yancılığı da en zor olan durum değil hani. 2 tarafta da fanatik yandaşlar olduğu için, birini eleştirirseniz diğer taraf size hemen kucağını açıyor. zor olan her 2’sine birden çakabilmek. nihat’ta böyle bir duruş uzun zamandır yok. yayın %95 akp karşıtlığı, zaman kalırsa %5 de diğerleri şeklinde geçiyor.

  netice;

  -türkiye’de insanlar tarafsız yayın diye bir şey aramadığı için kendisi çok revaçtadır. asla karşıt görüşlü insanlar ne düşünüyor diye sorulmaz. muhalifler nihat dinler, halk tv izler, kendi hayal dünyaları içinde yaşarlar. iktidar yancısı kesim de a haber izler, kanal 7 radyo dinler, ülkenin şaha kalktığını hayal ederek yaşar gider.

  benzer şekilde yayın yapan ve kendisinden daha objektif olan birisi için (bkz: cem arslan)

mesaj gönder