1. maalesef ülkemizdeki birçok kesim gibi ateistler de kendilerini hiç geliştirmediler. argüman üretmeye kapasitesi yok, kritik düşünme becerisi yok, din felsefesi ise sıfır. beyinleri şu dar alanda dönüyor:

  1) rab bizi terk etmediyse neden dünyada kötülük var?

  - ateist olsam şahsen, kendi felsefi birikimim sebebiyle bu soruyu sormaya utanırdım. çünkü bir teist gelip seviyemi fark eder ve bana "din felsefesi 101" dersi verecek endişesine sahip olurdum.

  dünyadaki kötülüğün sebebi sen insansın. dünyada kapitalizm, sömürü, aç gözlülük, hep en son model benim olsun kaygisi, torpil, adam kayırma, sömürü savaşları hepsi insan kökenlidir.

  allah sana iyilik, diğergamlik, tok gözlülük, sevgi ve huzur duygularını vermemiş mi? eğer vermeseydi burada suçlanması gereken tanrı olurdu. fakat eğer ortada bir tercih varsa sorun insan kökenlidir.

  hayatında belki de hiçbir yardım faaliyetine katılmamış, tek bildiği karikateistten din eleştirisi üretmek olan asosyal tiplerin " tanrı varsa neden afrika var" sorusu zeka seviyelerini gösteriyor, üzgünüm.

  tanrı kökenli kötülükler ancak deprem, kasırga, ölüm gibi doğa olayları olur. bunlar da hayatın bir parçası zaten. yer küre sistemi böyle işliyor. ama yeryüzündeki kötülükleri saymaya kalksak bunlar yanında hiç. kimse kötü bir dünyayı sayarken "geçen çok rüzgar çıktı" demez. çünkü tanrı sana koruma gücü de vermiş.

  kaldı ki aynı tanrı, sana dünyada uğradığın zulümlere karşı mücadele etmeni, gücün yetmezse ise bunu kendisi ödüllendireceğini söylüyor.

  kısa dünya hayatında bebeklere kıyamayanlar, bebeklerin sonsuza kadar yok olduğuna ve hak iddia edemeyeceğine inanıyorlar.

  2) hangi rab terk etmedi binlerce tanrı var?

  binlerce tanrı iddiasi, bir tanrı olduğunu yok etmez. bu soruyu soran kişi daha tanrı tasavvurları alanında hiçbir bilgiye sahip değildir ve bu yüzden bütün tanrıları aynılaştırıyordur.

  islam tanrısı dışında hiçbir tanrı tasavvuru rasyonel değil. birisi akrabalık ilişkisi var, kimisinde tevhid yok, kimisi yemeye içmeye muhtaç, kimisinin oğlu var, kimisine göre evren ezeli(big bange aykiri), kimisine göre tanrı kader döngüsünden kurtulamaz (kendi yarattığından nasıl kurtulamıyor), kimisine göre tanrılar da ölür.

  sonuç olarak gerçekten yaratıcının beynini kullanmayan varlıkları cezalandırması çok çok normal. bunu bir kez daha kavramış oldum.

  alıntı: ekşi sözlük, @sidon, 12.09.2017

mesaj gönder