1. Türk edebiyatı dergiciliğinde bir ilk olarak anılan dergidir. 2010 yılında yayın hayatına başlamasıyla birlikte, birbirinden ilginç, birbirinden farklı ve dikkat çekici konulara imza atmıştır. üç ayda bir yayımlanır.

  İlk çıktığından bu yana dergiyi takip etmekle birlikte, akademik olarak da bir arşiv, birikim oluşturmakta. Ele alınan romanlarda işlenen kahramanlar üzerinde çalışmalar yer alır. Her sayı için seçilen bir konu başlığı olur. Seçilen konu başlığı üzerinden, konuya değinen romanlar tespit edilir. Tespit edilen romanların hem türk edebiyatında hem de dünya edebiyatındaki yeri ve önemi ön planda tutularak ayıklama yapılır. Popülerlikten uzak, bilinmeyen, göz ardı edilmiş, unutulmuş romanlar daha çok ele alınmakta. bu yönden görünürlük ve bilinirlik açısında büyük katkı sağlamakta dergi.

  seçilen romanlar, ilgili yazarlara önerilerek içeriğindeki kahramanlar hakkında yazı yazılmasını isterler. bu sayede, ortaya romanlar üzerinden değil de sadece kahramanlar üzerinden yapılmış çalışmaların derlendiği bir ortak alan yaratılır. bu açıdan roman kahramanları dergisi, dergicilik alanında bambaşka bir kulvarda durur. ilk olması bu bakımdan önemlidir.

  derginin genel yayın yönetmeni ömer asan'dır. ne kadar site güncel olmasa da geçmiş sayılara ve içerik bilgisine şu siteden ulaşabilmek mümkün. ayrıca trt'de yayımlanmış bir ömer asan söyleşisi vardır. roman kahramanları dergisinin doğuşu ve nasıl genişlediği konusunda da fikir vermekte.

  söyleşi

  yakın zamanda yayımlanan temmuz/eylül 35. sayısında da rus edebiyatından queer edebiyatına, yalnız roman kahramanlarından serbest incelemelere değin geniş bir yelpazesiyle dolu dolu bir içerikle gelmiş.

  satış

mesaj gönder