1. batmakta olan ülke.
  an itibariyle euro 6,14 dolar 5,31.
  düze çıkmasıyla ilgili en ufak bir umudum yok.

  2000 krizi kriz gibi krizdi. bu sefer kimse bir şeyin farkına değil. insanlar deli gibi borçlanıp alış verişlerine devam ediyor. işin kötü yanı şirketler de aynı durumda. önlem alan yok, büyüme hırsıyla kredi kullanımı deli gibi devam ediyor. sırası gelen dükkanı kapatıp işçileri kapının önüne koyuyor. işin enteresan tarafı kovulan adamda memnun. adamlar çalışmadan alacakları işsizlik maaşına sevinip 6 ay evde yatıyor. insanları sosyal yardımla yaşatıyorlar. tam da türk insanına uygun model, havadan gelen para.

  burada olan beyaz yakalıya, orta üst gelir sınıfına oluyor. her gün maaşının euro/dolar bazında ne kadar azaldığını hesaplıyorsun. maaşını batı avrupa ülkelerinin asgari ücretiyle kıyaslayan saç baş yoluyor. gün itibariyle türkiye cumhuriyetinde bir profesörün maaşı almanın asgari üretinin altına inmiş durumda. işsiz kalacağın düşüncesi de, şirketinin gözünü kapatıp yapmaya çalıştığı yatırım da uykularını kaçırıyor.

  çöküş nasıl olacak peki? özel sektörün ödeyemediği borç devlete geçince bütün sosyal yardımlarda, sanayi destekleri de, borç yapılandırmalar da yalan olacak. adamlar hala inatla kanal istanbuldan, iş makinasından, ranttan, betondan bahsediyor. ekonomide yapısal reform diye yırtınan insanlara inat düşünülen önlem milletin yastık altındaki parasını piyasaya sürmek. bu çöküş gerçekleşince göreceğiz bu sosyal yardımlarla mutlu mesut yaşayan arkadaşların durumunu.

  bazı arkadaşlar kızacak belki ama bize bir kemal derviş bir de sopa lazım. rahata, havadan gelen parayı, cebinde olmayanı yemeye alışmış halkı ve şirketleri sopa paklar.

  not: ben bunları yazarken euro 6,26 dolar 5,41 oldu. bu cümleyi yazmaya başladığımda da euro 6,17 dolar 5,34tü.

  edit: ülke yanıyor dedim birilerinin zülüflerine dokunmuş. sanayi üretimi rakamlarını bir gözden geçirin size zahmet, geçtiğimiz dönemde kaç şirketin üretimini yurt dışına taşıdığına da bir bakın. yurt dışında yaşıyorum ve son bir ayda tl bazında %15 arttı maaşım. su veren itfayenin hortumunu seveyim.

mesaj gönder