• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
irrasyonel - stuart sutherland
"inanılmaz sürükleyici ve fevkalade iyi yazılmış"
-richard dawkins-

"ürkütücü, yer yer komik ama kesinlikle büyüleyici"
-oliver sacks-

"bu kitabı almalısınız, her evde bir tane bulunmalı. dahası, uygarlığımızın gelişimi adına otel odalarının başucu çekmecelerine bu kitabı koymalılar."
-nicholas lezard, the guardian-

"…kitabı neredeyse bir solukta okudum ve kendi kendime de, 'neden bunu satın alır almaz okumadım' diye kızdım."
-ismet berkan, radikal-

"baştan sona canlı, eğlenceli ve etkileyici"
-british journal of psychiatry-

hangisi daha muhtemel: mavi gözlü annenin kızının mavi gözlü olması mı, yoksa mavi gözlü kızın annesinin mavi gözlü olması mı? sigara içmek akciğer kanseri riskini on, ölümcül kalp hastalığı riskini ise iki kat artırıyorsa akciğer kanserinden ölen tiryakilerin sayısı kalp hastalığı sonucu ölen tiryakilerden daha mı çok? bir işi iyi yaptıkları için insanları ödüllendirmek faydalı mı? bir psikoloji deneyi için, birine öldürücü olabilecek şoklar vermeyi kabul eder miydiniz? dönme dolaba binmek mi yoksa bisiklet sürmek mi daha tehlikeli?

kitabın isminden dolayı tetikte değilseniz, bu sorulara verdiğiniz yanıtlardan bazıları muhtemelen irrasyonel. dahası, tüm soruları yanıtladıysanız kesinlikle irrasyonelsiniz, çünkü kimisinde yanıt vermeye yetecek kadar bilgi yok. mutlaka bir yargıya varma ihtiyacı ise irrasyonelliğin sık rastlanan sebeplerinden biri.

stuart sutherland'in ingiltere'de kült haline gelmiş ve yıllardır çok satanlar listesinde bulunan kitabı irrasyonel, yakın zamanda konuya ilişkin yapılmış pek çok psikoloji deneyinden ve gündelik yaşamdan çoğu zaman sizi şaşkınlığa sürükleyecek örnekler sunarak, irrasyonelliğin yaygınlığını ve olağanlığını gözler önüne seriyor. yanlış gözlem, uyum gösterme ihtiyacı, yersiz tutarlılık, kanıtları gözardı etmek, hatalı neden sonuç ilişkileri kurmak ya da aşırı özgüven gibi bizi irrasyonel kararlara sürükleyen sebepleri ortaya koyuyor ve pearl harbour bombardımanından şampuan reklamlarına kadar pek çok farklı olayı inceleyerek, "içimizdeki düşmanın" nelere neden olabileceğini gösteriyor.
(tanıtım bülteninden)
  1. o kadar da akıllı bir varlık olmadığımızı, delilleri nasıl görmezden geldiğimizi/çarpıttığımızı, aynı şeye bakıp neden farklı şeyler gördüğümüzü, aşırı özgüvenimiz ve yetersiz aklımız yüzünden yaptığımız hataları anlatıyor. anlatış şeklini çok beğendim: önce bir olay üzerine yapılan deneyleri anlatarak benzer şeylerde nasıl rasyonel davranacileceğimize yönelik tavsiyeler veriyor. sonlara doğru fazlaca bigli bombardımanına tuttuğu için sıkılabilirsiniz ancak yazar bunu önsözünde belirttiği için hayal kırıklığı yaşamadım.

    çeviri çok güzeldi. sanki türk bir yazarın eserini okuyor gibi hissettim, hiç anlamayıp orijinal metine bakmam gereken bir şeyle karşılaşmadım.

mesaj gönder