• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.67)
elli belirsiz - küçük iskender
“50 yıldır yeryüzündeyim. sırtüstü uzanıp bir binanın düz çatısına 50 milyon yıldız saydığım ergenlik çağımdan 50 milyondan fazla acısı, kaybı, hüznü, mutsuzluğu olan bir coğrafyanın merkezine doğru sürüklendim. ama istedim ki gülerek durayım kurşuna dizilirken, idam sehpasına yürürken dönüp arkama arkadaşlarıma açık saçık bir fıkra anlatabileyim…
becerdiğimi düşünüyorum bu ironiyi. ne tek satır yazdığımı gördü yakınlarım ne de özelime ağladığımı. küçük iskender’in hiçbir şeye izin vermediği bir iskender över. ben hangisini yaşadım, siz hangisini tanıdınız?

bugün başladığım yeni bir hikâye olmalı kollarımı ardına kadar açıp avazım çıktığı kadar bağırdığım ‘kainat’ sözcüğü.

kainat ben sana âşıktım. herkes sen beni seviyorsun sandı.”
 1. dirim.

  insanın bu özenle seçilmiş şiirlerden bahsederken kullanabileceği, söyleyebileceği - çekinmeden - diğerlerine aktarabileceği tek, daimi sözcüktür: dirim.

  insan kendi yaşamını naklederken herhalde belleğinde yer edinmeden istemsiz bir halde fazlasıyla damıtıyor şiirlerini.

  dedim ya istemsizce, insan işin içinden çıkılmaz hallerde, büyük bir baskı altındayken yüreği ve usu, kendinden geçerek büyük bir esrime ile aktarır ; ne yaşadıysa, ne gördüyse, ne duyduysa...

  acının, ayrılığın, kanın, şehvetin, spermin metinleri. daha da çok dirim in metinleri.

  böylesi günlerde küçük iskender e, onun dirim ine, şiirlerine ziyadesiyle ihtiyaç duyuyoruz. bizleri bırakma.

  kitabın önsözünden ;

  "metinlerimi geriye çekerek sevildiğini sandığım 50 şiirimi 50 belirsizliğim, aslında tam da 'ben' olanlar diye size veriyorum. canınız isterse saklayın onları. canınız isterse birbirinize okuyun."

mesaj gönder