• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.38)
Yazar peyami safa
fatih harbiye - peyami safa
birbirinden giderek kopmaya ve birbirini reddetmeye başlayan iki hayat tarzı arasında yaşanan çatışma ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. tramvay yoluyla birbirine bağlanan ama birbiriyle bağdaşması mümkün olmayan iki semt: fatih ve harbiye. bir genç kızın bu ikisi arasındaki gelgitleri, madde ile mana, albeni ile muhteva, göz ile kalp arasındaki çırpınışlarının hikâyesidir. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. fatih harbiye... okumadan önce duyduğum kadarıyla doğu/batı incelemesi, karşılaştırması niteliğinde bir roman olduğunu biliyordum ve konu gereğince harika bir romandır diye düşünmüştüm. konunun derinliği olsun, olayların sıralanışı ve betimlenişi olsun çok daha iyi bir romandır diye hayal kurmuş ve heyecanlanmıştım ancak bunların uzağında (çok da uzağında değil tabii) basit bir olay üzerinden batının hareketli, aktif, heyecan verici ve doğunun da sakin, kültürel, yer yer sıkıcı olmakla beraber batıya nazaran daha saadet dolu bir hayat vaat ettiği aşılanmış.

    eh ama peyami safa yani umarım diğer kitapların da bunun kadar hayal kırıklığı yaşatmaz ve okumadan önce hayal ettiğim niteliklere sahiptir.

mesaj gönder