• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (5.67)
Yazar paulo coelho
şeytan ve genç kadın - paulo coelho
gözlerden uzak, kuytu bir dağ köyü ve bu köyün dış dünyadan soyutlanmış, kendi halinde, çoğunluğu yaşlı, zamanın dışında bir yaşam süren insanları. köydeki tek genç kadın, küçük otelin barında çalışan güzel chantal'dır. gelip geçen avcılarla ya da turistlerle gönül eğlendiren genç kadının tek dileği bu sıkıcı yerden kurtulmaktır. beklenmedik bir anda köye gelen ve gerçek kimliğini gizleyen bir yabancı, köy halkına, hepsinin yaşamını alt üst edecek, onları kışkırtacak, değer yargılarını tersine çevirtecek, hatta kökünden değiştirtecek bir öneride bulunur. yabancı, köy halkına yedi gün süre tanımıştır. bu süre içinde bu insanların her biri yaşam, ölüm, adalet ve dürüstlükle ilgili temel sorunlarla yüzleşecek, bir yol ayrımında durup kendi yaşam çizgilerini değiştirecek bir karar almak zorunda kalacaklardır. yabancıya kucak açan köy halkı, onun tehlikeli oyununa alet olurken, adem'le havva'dan bu yana insanoğlunun ruhunu ele geçirme mücadelesi veren iyi ile kötü'nün ikilemi, bu basit insanların örneğinde evrensel boyutlara açılıyor. iyi ile kötü arasındaki savaşı ve insanın tanrı ile karşılıklı ilişkisini konu alan şeytan ve genç kadın, usta anlatıcı paulo coellho'nun yayınlandığından bu yana toplam bir buçuk milyon okurla buluşan son romanı.
 1. hayata dair, insanlara, yaşayış biçimlerine ve inanışlara güzel dokundurmalar yapmış yazar. cennet ve cehennem ile ilgili anlatılan hikayeleri kullanarak dinlerde cehennemden nasıl bahsedildiği hakkında bilgiler vermiş. kitapta hayatımızı korkularımızın yönettiğine dair şeytanın ağzından çıkanlar çok yerindeydi, üzerine "yaşam, giyotinin gölgesinde bir terör rejimiydi." diye bir cümle kurmuş ve özetlemiş coelho.
  hikaye, kaybedecek hiçbir şeyi olmayan ve çok parası olan bir adamın, küçük bir köye gitmesi ve köyün en genciyle, chantal ile karşılaşması, ona hain planını anlatması ile başlıyor. yabancı adamın elinde on bir tane külçe altın var. eğer bir hafta içerisinde köyden biri ölürse, bütün altınları köye bağışlayacağını söylüyor kıza ve bunu bütün köy halkına anlatmasını istiyor. amaç, insanların içinde sadece kötülüğün olduğunu kanıtlayabilmek.
  peki sonra ne oluyor? ben şaşırdım aslında, sonunu böyle beklemiyordum.
  unutmadan bir de köyün delisi berta var, yaşlı bir kadın. kocasının hayaletiyle konuşması, cadı sanılması, yabancı adam köye girince; işte şeytan geldi, bakalım ne olacak tarzı bilmişlikleri oldukça komikti.
  nesli

mesaj gönder