• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
green book - peter farrelly
Amerikalı siyahilerin eşitlik mücadelesi verdiği 1960'lı yıllarda, Afrika kökenli piyanist Don Shirley (Mahershala Ali), Güney eyaletlerinde bir turneye çıkmıştır. Ona bu tur boyunca bar fedaisi Tony Lip (Viggo Mortensen) şoförlük yapacak, gittiği her yerde ona eşlik edecektir. Afrika kökenlilerle ilgili birçok önyargısı olan, eğitimsiz ve şiddete meyilli, ancak iyi kalpli ve yürekli Tony ile karşılaştığı bütün ayrımcı tavırlara rağmen şiddetin hiçbir sorunu çözmeyeceğine yürekten inanmış Don arasında sıcak bir dostluk kurulacak, birlikte mücadele edip birlikte yeni şeyler öğreneceklerdir. (www.sinemalar.com'dan alıntıdır)
  1. bülbülü öldürmek kitabının ardından izlendiğinde, beyaz amerikalıların ve özellikle çiftçi kesiminin (bkz: hillbilly) siyahi vatandaşlara olan nefreti konusunda bildikleriniz nasıl da pekişiyor. 1860'lardaki iç savaşı kaybetmelerine rağmen siyahilerin köle kalması arzuları 1900'lerin ortalarına kadar devam etmiş gerçi hala daha devam ediyor.

    filmi izlememin asıl sebebi tabii ki kralı izleyecek olmaktı. viggo mortensen lotr'dan sonra benim için hep kral olarak kaldı. buradaki italyan-amerikan rolüne de çok yakıştığını düşünüyorum, filmin komedi kısmı onun omuzlarındaydı.

    fazla beklentiye girmeden güzel vakit geçirmek, insanlığa olan umudunuzu tazelemek ve hazır soğuk havalar da gelmişken sinemaya gitmek için hoş bir bahane olabilir. filmin gerçek bir dostluk hikayesi anlattığını da unutmadan söyleyelim.
    nesli

mesaj gönder