• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.18)
çavdar tarlasında çocuklar - j.d. salinger
"modern zamanların başyapıtı" olarak değerlendirilen bu eser, "ahlâk dışı" ve "açık saçık" bulunduğundan abd'nin birçok tutucu bölgesinde uzun süre yasaklı kaldı. hâlâ bazı amerikan kütüphanelerinde yasaklı kalmasına rağmen, kitabın yasaklanması günümüzde ilginç bir hal almıştır: abd'de lise düzeyinde en çok yasaklanan kitap olmasına rağmen aynı zamanda en çok okutulan kitaptır.
kitap, anti-kahraman holden caulfield'ın okuldan atılmasıyla başlayan süreci holden'ın kendi ağzından anlatır. stylist.co.uk sitesi tarafından "en iyi ve en ironik 100 giriş cümlesi" listesinde romanın giriş cümlesi birinci sırada yer alırken "en iyi 101 kapanış cümlesi" listesinde on beşinci sırada yer aldı."
  1. kimsenin övgüsüne ihtiyacı olmadığı gibi sövgüsünden de etkilenmeyecek bir kitaptır. keşke daha önce okumuş olsaydım. gerçekten de keşke salinger ile bir kaç fincan çay içme imkanım olsaydı. eğer mümkünse mutlaka ingilizce aslından okumanızı öneririm. kesinlikle tekrar okuyacağım bir kitaptır ki hayatımda hiçbir kitaba geçmediğim bir kıyaktır.

mesaj gönder