1. twitch rüştünü 1. dünya ülkeleri diyebileceğimiz tüm ülkelerde ispat etmiş bulunmakta. ülkemizde de ciddi bir yayıncı-izleyici sayısı var ancak kaliteli yayıncı çok az, izleyici kalitesi yayıncıdan da kötü zaten.

    yurt dışında yayın yaparak hayatını kazanan insanlar çok fazla, maddi olarak izleyicinin destek olması konusunda çok sorun yaşamıyorlar. ancak twitch'in ücret politikası dolar bazlı olduğundan yurt dışında 4.99 dolar olan bir aylık üyelik ücreti türkiyede en son 20-25 tl idi. şu sıralar ne oldu bilmiyorum.

    ayrıca 2 sene önce yayın yaparak hayatıma devam edebilir miyim sorusuyla çıktığım yolda, 3bin takipçi civarına ulaştığımda olmayacağını fark ettim, daha doğrusu belli başlı bir şekilde yayın yapıp, biraz daha bilgiye yakın, küfre uzak kaliyim dediğim için pek iyi gitmedi işler o yüzden bırakmak durumunda kaldım.

    tabi bu tavrımdan dolayı, ikinci dünya savaşıyla ilgili bir oyun yayını yaparken, babasının ders çalıştığını düşündüğü izleyicilerimde oldu, babasıyla beraber beni takip edenler de oldu (baya adam çocuğuna chat'ten dersini çalış getirtme beni eve falan diyordu) ama nihayetinde hayatını kazanma, twitch'ten kazanılan para skalasında sınıfta kaldığımı düşündüm. tabi 3bin yerine çok daha fazla takipçiyle çok daha kolay olabilir bu dediğim ancak o kadar ilerleyene kadar kendi hayatınızı da sürdürmeniz gerekiyor bir şekilde. ayrıca 7/24 çocuk gibi ilgi istiyor, bir yandan da onu yaparım dediğinizde yan yana yaptığınız 2 işin de zamanla aksamaya başladığını görebiliyorsunuz.
    kimbo

mesaj gönder