• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
dol karabakır dol - bedri rahmi eyüboğlu
bir anadolu yazması gibi yazdı şiirlerini bedri rahmi, kilim gibi dokudu: çok sevdiği kirazları, narları, dutları işledi kağıtlara, yiğitliği, mertliği, aşkı sevdayı, özlemi işledi. evrenin gizemini tek bir nar tanesinden çözmeye çalıştı o; bilgeliği, ılık, insan sıcağı bir gölün yüzeyinden akseder gibi ulaştı bize, öyle nahif, öyle pürüzsüz, öyle derin... dol karabakır dol kitabında bedri rahmi'nin tüm şiir serüvenini izleme şansı bulacak, sadece şiirlerini değil, dolu dolu yaşayan bu "kocaman adam"ın ta içini okuyacaksınız.

yaşadım!
erik ağaçları şahidimdir
yıldızlar şahidimdir
yaşadım!
avuçlarımın gücü yettiği kadar
dağları, kadınları, meyveleri
yaşadım!
incirin dallarına yürüyen süt
yonca tarlasından gelen nefes
horos ibiğinden damlayan kan
yollar ve sevgili türküler şahidimdir
 1. bedri rahmi 'nin yayınlanmış ve yayınlanmamış olupta ulaşılan bütün şiirlerini içeriyor. en son kısımda da şiirlerinin yabancı dile çevrilmiş halleri mevcut.

  bununla birlikte kitap bedri rahmi' nin diğer meşgaleleri hakkında okurların bilgi sahibi olmasını da ihmal etmiyor. az da olsa birkaç noktada hayatı ile alakalı bilgi mevcut. kendisinin yapmış olduğu resimlerin bazıları da şiirlerle alakalı olarak kitabın birkaç noktasına serpiştirilmiş.

  aslında hem bedri rahmi 'nin yaşadığı dönemi hem dostluklarını hem düşüncesini hem de yaşamı boyunca ne yapıp ne ettiğini anlamak için önemli bir içerik.

  kitapta olupta beğendiğim birkaç şiiri ;

  (bkz: çakıl - bedri rahmi eyüboğlu)
  (bkz: karadut - bedri rahmi eyüboğlu)
  (bkz: marifet - bedri rahmi eyüpoğlu)
  (bkz: men dakka dukka - bedri rahmi eyüboğlu)
  (bkz: acımak - bedri rahmi eyüboğlu)

mesaj gönder