anne rice

Kimdir?

anne rice, (d. 4 ekim 1941) abd'li yazar. ilk adı 'howard allen o'brien'dir. katolik bir irlanda asıllı ailenin ikinci kızı olarak dünyaya gelmiştir. anne ismini, okula gittiğinde adını söylemeye utanması nedeniyle kullanmıştır ve daha sonra da böyle tanınmayı tercih etmiştir. anne rice'ın eserleri goth akımında önemli etkiler yapmıştır. new orleans, louisiana'da doğan ve ömrünün büyük kısmını burada geçiren rice'ın birçok hikâyesi de bu bölgede geçer. anne rice, avrupa'da çeşitli üniversitelerde 'vampire literature studies'şeklinde kürsüler kurulmasına sebebiyet vermiştir.kitaplarının başlıca konuları vampirler, mumyalar ve cadılardır.yazılarında sado-mazoşist öğeler de bulunur. 1961'de stan rice ile evlenmiş, michele ismini verdikleri bir kızları olmuştur. michele 1972 yılında lösemiden ölmüştür. interview with the vampire'daki claudia adlı küçük bir kız çocuğu olan vampir kızın kaybettiği michele'e hem yaşı hem görünüşü bakımından benzediği ileri sürülmektedir. 1978 yılında christopher adını verdikleri bir oğulları olmuştur. romanlarından uyarlanan iki film: interview with the vampire, queen of the damned. ayrıca lestat, broadway müzikali olarak da uyarlanmıştır. yakın zamanda ateizmden çocukluk inancı olan katolikliğe dönüş yapan rice, isa üzerine romanlar yazmaya başlamıştır.
  1. dün (12.12. 2021) 80 yaşında hayatını kaybetmiş, vampir hikayeleri deyince akla ilk gelen yazar. oğlu sosyal medyadan açıklama yapmış:

    https://twitter.com/AnneRiceAuthor/status/1469921605216133121

    anne rice, kitaplarına malzeme bulmak, esinlenmek, ilham almak için mistik olayların günlük hayatla iç içe olduğu, bu tür efsanelerin sürekli konuşulduğu new orleans'ta yaşıyordu. gelecek yıl onun anısına bir şenlik düzenleyeceklermiş new orleans'ta. ne güzel bir şey olacak kim bilir.

mesaj gönder