• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.75)
dünya bu kadar - mahir ünsal eriş
radyonun sesi duyulmaz, bağ evinin ışığı görünmez olunca ara ara duyulan kesik inlemeler geldi kulaklarına. fikret korktu. bok vardı gecenin bu saatinde bu saçmasapan şeylere kalkışacak, hem de iki şişe büyüğü gözünün yaşına bakmadan bitirmişken. sesi hilmi de fark etti. “hocam, bu hayvan inlemesi mi, birileri iş mi tutuyor yoksa bağlık arasını bulmuş da?” diye sordu. hocam diyerek ikisini de ortalamaya çalışmıştı. “baykuştur,” dedi koço. “bazı baykuşlar böyle inler gibi ses çıkarır, korkmayın,” hilmi bozuldu, “yok üstat, korktuğumuzdan değil de, olmadık bir şeye denk gelmeyelim şimdi gece vakti. bangır bangır ferdi çalıyor evde ve olduğu kadar güzeldik kitaplarıyla sevdiğimiz mahir ünsal eriş, bu kez bir romanla, başka bir dil deniyor.

sesleri, hatıraları, tesadüfleri, yeşil ve alabildiğine geniş fındık bahçelerini, deniz kıyısını, ipince ipeksi dantelleri, pervaneleri, hasreti, haseti, heba edilmiş yılları... kör kuyuları, bir nakkaş gibi birbirine teyelleyerek hikâyeleri, ay karanlığını, defineleri, haritaları işliyor; yavaş yavaş anlatıyor üstelik, gülerek kıkırdayarak, kıpır kıpır... uzakta, bozkırın ortasında, bir kayısı bahçesinde birileri kafa çekip, tütün sarıyor...

dünya bu kadar, çarpa çarpa geceye ışıl ışıl hikâyeler bırakıyor. yeni roman, işte gökyüzü...
(iletişim- tanıtım yazısı)
  1. mahir ünsal eriş'in döktürdüğü romandır. ne kadar güçlü bir kalemi olduğunu göstermiştir. kitap aslında öykülerle örülmüş, sonunda nispeten büyükçe bir öyküye bağlanan bu ufak öyküler kitabı kolay okunan ve hızlıca akan güzel bir yapıya kavuşturmuş. roman bir yanıyla barış bıçakçı'nın herkes herkesle dostmuş gibi'sini andırıyor. bence son yılların en iyi yazarından; okunası, güzel bir kitaptır.

mesaj gönder