1. bir soruya cevap bulabilmek için, ortaya atıp insanların birbirini yemesini beklemek veya yiyeceğini düşünmek pek hoş ve sağlıklı bir yöntem değildir. altında ayrıştırmacı bir niyet aramasam da, bunun yerine keşke bir fikir beyan edilseydi de üzerine tartışsaydık. bu yüzden soruna cevap vermek adına fikir yerine sadece temel bilgiler verebileceğiz. yazık olmuş. :(

    almanya niteliksiz işçi açığından dolayı, türkiyeli vatandaşla, türkiye'deki yaşam koşullarının üzerinde imkanlar sunarak bir çağrı yapmış ve sınırını açmıştır. iki ülke ve bireyler bazında tümüyle çıkar ilişkisidir.

    suriyeli mülteciler ise savaş mağdurlarıdır. mağduriyetlerini gidermek için türkiye'de oluşturulan veya oluşturulması gereken mülteci kapmlarında ağırlanmaları gerekmekteydi. ancak siyasi rant uğruna kontrolsüz ve kayıtsız bir şekilde sınırdan geçişleri sağlanmış ve yine kontrolsüz bir şekilde ülkenin her yerine yayılmalarına izin verilmiştir. uygun koşullar sağlanmadan ülkeye adete salınan çoluklu çocuklu aileler, yaşamları idare etmeleri için normal olmayan ancak beklendik bir şekilde dilencilik, hırsızlık veya ucuz iş gücü gibi yöntemlerle karınlarını doyurmaya çalışmaktadırlar. sonrasında kendilerine sağlanan eğitim ve sağlık gibi insani bir değer olarak olmazsa olmaz olanaklar ise hayat standartlarını insani boyutlara taşıma konusunda samimi olmamakla birlikte günü kurtarmanın, siyasi bir şirinlik elde etmenin ötesine geçememiştir.

    çoluklu çocuklu aileleri, insanları çaresiz bir şekilde sokağa bırakıp, ardından yerli bir vatandaşın da sahip olması gereken ancak olmadığı olanakları göstermelik olarak sağlamak yıllardır süre gelen kışkırtma ve ayrıştırma projesinin, büyük bir toplumsal infiale sebep olan ufak parçasıdır.

    keşke hiç savaş olmasa, keşke uygun koşulları sağlayıp daha çok savaş mağdurunu misafir etsek. siyasi ve ekonomik rant uğruna savaş bile çıkarmaktan kaçınmayan cürmü büyük yüreği ufacık güçler, bu masum duyguyu da siyaset bahçesinde oynadıkları bir oyun olarak kullanmaktadırlar.

mesaj gönder